Hastalara kameralı kontrol

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nin ikinci Reanimasyon Ünitesi hizmete açıldı. 'Türkiye'nin en büyük yoğun bakım ünitesi' olan ünitenin yaklaşık 12 milyon dolara mal olduğu belirtildi.

ANKARA - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nin ikinci Reanimasyon Ünitesi hizmete açıldı. 'Türkiye'nin en büyük yoğun bakım ünitesi' olan ünitenin yaklaşık 12 milyon dolara mal olduğu belirtildi.
Ünitenin açılışında bir konuşma yapan Ankara Üniversitesi Rektörü Profesör Nusret Aras, ünitenin bu alanda hizmet veren birimlerin en iyilerinden biri olduğunu ve mevcut kapasitesiyle öncelikle Ankara olmak üzere Türkiye'nin diğer illerinin ihtiyaçlarına cevap vereceğini söyledi.
Eski ünitenin teknolojik açıdan tamamen yenilendiği ve mevcut yatak kapasitesinin 30'a çıkarıldığı ünite, Türkiye'nin en büyük yoğun bakım ve tedavi ünitesi haline getirildi. Yatak başına 450 bin dolar teknolojik harcama yapılan ünitenin tamamı yaklaşık 12 milyon dolara mal oldu.
Tedavi amaçlı teknolojilerin yanı sıra hasta yakınlarına yönelik hizmetlerin de geliştirildiği reanimasyon ünitesinde hastalar monitör aracılığıyla izleniyor. Hasta yakınları da bu mönitörlerden hastanın durumunu izleme şansı buluyor. Ayrıca doktorlar da hastaların durumlarını 24 saat boyunca internetten takip edebiliyor.