'Hastalık beni yenemeyecek'

Tıbbın çare bulamadığı kas ve sinir erimesi hastalığı motonöron sendromuna yakalanan Ayşegül Arıkoğlu, "Birkaç ay sonra soluk almakta bile güçlük çekeceğim. Ama bu hastalığı yeneceğim" diyor.

KONYA - Her şey geçen yıl parmak uçlarındaki uyuşmayla başladı. Konya'da bir alışveriş merkezinin insan kaynakları temsilcisi olarak çalışan, amatör olarak da mankenlik yapan Ayşegül Arıkoğlu, sonunda SSK ve Tıp Fakültesi hastanelerine gitti. Her iki hastanede de bel fıtığı teşhisi konuldu. İlaç tedavisine başlandı. Uyuşmalar artınca Hacettepe Tıp Fakültesi'ne kaldırılan 27 yaşındaki genç kız burada motonöron sendromu (ALS/kas/sinir erimesi) hastası olduğunu öğrendi. Dünyada Stephan Hawking, Türkiye'de ise milli futbolcu Sedat Balkanlı'nın hastalığı olarak tanınan ALS, ekim ayında tüm vücudunu sardı, ama umutlarını yok edemedi.
Önce bacaklarını, sonra el ve kollarını hareket ettiremez hale gelen Ayşegül, "İnternetten araştırdım. Birkaç ay sonra belki soluk almakta bile güçlük çekeceğimi biliyorum. Ancak her şeye rağmen iyileşmek için umudumu kaybetmiyorum" dedi.
Tıbbın yüz binde bir görülen bu hastalık karşısında şimdilik aciz kaldığını belirten Prof. Dr. Ersin Tan ise ilerleyen yıllarda kök hücre nakli yapılabilirse genç kızın iyileşme ihtimali olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7643047643040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.