Hastanede çete!

Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un
'usulsüz' atamalarına karşı çıktığı için 14 yıldır görev yaptığı Numune Hastanesi'nden...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un
'usulsüz' atamalarına karşı çıktığı için 14 yıldır görev yaptığı Numune Hastanesi'nden Şanlıurfa Hilvan Devlet Hastanesi'ne sürülen Dr. Cavit Çöl, yürütmeyi durdurma kararı aldı; ama hastanedeki görevine dönünce tehdit ve tacize uğradı.
Dr. Çöl, hastanedeki odasında yüzüne çarpı işareti konmuş, gözleri raptiyelenmiş fotoğrafını bulunca şaşkına döndü. Hastanede şef yardımcısı olan çalışma arkadaşları Dr. Hakan Özel ve Dr. Fatih Avşar tarafından tartaklandı.
Durmuş'la gelen atama
Dr. Çöl'ün 'sürgün öyküsü', Ankara Tabip Odası (ATO) ve Türk Tabipleri Birliği'nce (TTB) Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un 'hukuk dışı atamalarına en açık örnek' olarak gösterildi. Çöl ve arkadaşları yaşadıklarını şöyle anlattı:

 • Durmuş'un bakanlığından önce Numune Hastanesi 1. Cerrahi Kliniği'nde başasistan kadrosunda Dr. Cavit Çöl, Dr. Hakan
  Özel ve Dr. Fatih Avşar vardı. Çöl'ün dışındakiler yeterli yayınları olmadığı için şef ve şef yardımcılığı sınavlarına giremiyodu.
 • Durmuş'un bakanlığıyla birlikte Tababet Uzmanlık Tüzüğü'nde değişiklik yapıldı ve eğitim kadrolarına sınavsız atamalar başladı. Daha önce sınavlara dahi giremeyen Dr. Fatih Avşar ile Dr. Hakan Özel kliniğe şef yardımcısı olarak atandı. Sınavlara girip kadro almaya hakkı olan Dr. Cavit Çöl klinikten ayrılmaya zorlandı. Bakanlığa Çöl'ün görevden alınması için yazılı teklif götürüldü.
 • Sağlık Bakanlığı teklifi kabul etti ve Çöl'ün, Hilvan Devlet Hastanesi'ne 45 gün süreyle gönderilmesine ilişkin karar çıkarıldı.
  Sürgüne dava
  Ankara 10 No'lu İdare Mahkemesi Çöl'ün görevlendirme kararını durdurdu. Çöl, hastanedeki odasına döndü. Ancak odasındaki panoya tehdit amaçlı yapıştırılmış haber kupürünü fotoğraflamak isterken yanına gelen Dr. Hakan Özel, Dr. Fatih Avşar ve Dr. Oral Saygun tarafından tartaklandı.
  Dr. Avşar, Çöl'e, "Ulan sen niye geri geldin, biz seni Hilvan'a göndermedik mi?" dedi. Olayı hastane yönetimine bildiren Dr. Çöl, hastanedeki görevini her şeye rağmen sürdürmeye çalıştığını belirtti.