Hastanede domuz gribi hastası kalmadı

Domuz gribi teşhisiyle İstanbul'da tedavi altına alınan ana-oğul tamamen iyileşti ve taburcu edildi


İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı, domuz gribi teşhisiyle Haseki Eğitim ve Araştırma hastanesinde tedavi edilen yabancı uyruklu iki kişinin, iyileştikleri için hastaneden taburcu edildiğini bildirdi.
Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, daha önce H1N1 virüsü (Domuz Gribi) taşıdığı duyurulan ve bir haftadır Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde müşahede altında tutulan yabancı uyruklu iki kişinin izleme süresi dolduğu için laboratuvar testlerinin tekrarlandığı ve H1N1 virüsü açısından testlerin negatifleştiğinin anlaşıldığı kaydedildi.
Sonuçları negatifleşen ve tedavileri sona erdirilen iki vakanın tamamen iyileştiği için hastaneden taburcu edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kontrol altında tutulan 4 aile ferdinde de hastalık belirtilerine rastlanmamış, söz konusu kişiler için risk ortadan kalktığı için taburcu işlemleri gerçekleştirilmiştir. Günlük takipleri yapılan uçaktaki diğer yolcuların ise herhangi birinde hastalık belirtisi görülmemiş olup, koruyucu ilaç tedavileri ve takiplerine son verilmiştir.”


-BULAŞTIRICIKLARI YOK-


Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor Haldun Ertürk, ABD’den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak’a gitmek amacıyla İstanbul’a gelen ve yapılan tetkikte H1N1 virüsü tespit edilen 2 kişinin tamamen iyileştiğini belirterek, Test sonuçları negatif çıktı hiç bir bulaştırıcılıkları yok dedi.
Ertürk, hastane bahçesinde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, bir haftadır tedavi gören ABD’li anne ile oğlunun yapılan test sonuçlarının negatif çıktığını belirtti.
Hastaların görüntülenmek istenmediğini, görüntü alınmasının da hasta ve insan haklarına aykırı olduğunu belirten Ertürk, bu nedenle basın mensuplarının görüntü almaması gerektiğini söyledi.
Test sonuçları negatif çıkan aile üyesi diğer 4 kişinin de 1 hafta boyunca hastanenin boşaltılan Göz Kliniği’nde müşahede altında tutulduğunu dile getiren Ertürk, Hastalar tamamen iyileşti. Test sonuçları negatif çıktı. Hiçbir bulaştırıcılıkları yok. Taburcu olduktan sonra nereye istiyorlarsa oraya giderler dedi. (aa)