Hastanede iki gün AIDS paniği

Dövülerek sokağa bırakıldıktan sonra tedavi altına alındığı hastanede ölen C.A.'nın AIDS'li olduğu ortaya çıktı. C.A.'ya ilk müdahalenin yapıldığı Bornova Trafik Hastanesi ile yoğun bakımda tutulduğu Atatürk Devlet Hastanesi'nde tarama yapıldı.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Dövülerek sokağa bırakıldıktan sonra tedavi altına alındığı hastanede ölen C.A.'nın AIDS'li olduğu ortaya çıktı. C.A.'ya ilk müdahalenin yapıldığı Bornova Trafik Hastanesi ile yoğun bakımda tutulduğu Atatürk Devlet Hastanesi'nde tarama yapıldı.
Bornova ilçesinin Özkanlar semtinde, 8 Temmuz'da iki arkadaşıyla gasp olayına karışan C.A., polisten kaçmayı başardı. Kaçtıktan sonra bir gasp olayına daha karıştığı iddia edilen C.A., gece kimliği belirsiz kişiler tarafından dövüldükten sonra sokağa terk edildi.
AIDS ve hepatit C çıktı
Sabah saatlerinde baygın halde bulunan C.A., Bornova Trafik Hastanesi'ne kaldırıldı. C.A., yapılan ilk müdahalenin ardından da Yeşilyurt semtindeki Atatürk Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Başından ağır darbe alan C.A. beyin cerrahisi yoğun bakım ünitesine yatırıldı.
Kıyasıya dövülmesi sırasında aşırı kan kaybeden C.A.'nın kan grubunun belirlenmesi için alınan örneklere yapılan testler, gerçeği ortaya çıkardı. C.A. AIDS virüsü taşıyordu ve aynı zamanda hepatit C hastasıydı. Hastanede panik çıkmaması için doktor ve hemşirelere hasta hakkında konuşma yasağı getirildi. Yoğun bakım ünitesinde sekiz gün yaşam savaşı veren C.A., AIDS virüsünün bağışıklık sistemini azaltması nedeniyle enfeksiyondan öldü. Tüm vücudu ilaçlanan C.A. geçen hafta toprağa verildi.
Hastanede ise yoğun bakım servisinin karantinaya alındığı öğrenildi. Dışarıdan hasta kabulü yapılmazken, içerideki hasta yakınları ve hastaların da çıkışına izin verilmedi. Yoğun bakım ünitesinde hastane personelinin verdiği bilgiye göre, iki gün sürdüğü öğrenilen karantina, ilaçlama sonrasında yapılan testlerde virüs bulunmadığı belirlenince kaldırıldı. Olayı, hastane çalışanları da doğrularken, yetkililerse açıklama yapmaktan kaçındı. C.A.'nın tedavi için ilk kaldırıldığı Bornova Trafik Hastanesi'nde de o gün görevde bulunanların hepsi tetkikten geçirildi.
Atatürk Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar, C.A.'yı dövenlerin büyük risk altında olduğunu söyledi. Kavga sırasında karşılıklı yaralanmalar olabileceği ve bu nedenle AIDS ve hepatit C'nin bulaşma olasılığının çok büyük olduğunu belirten doktorlar, bu kişilerin en yakın hastaneye başvurmasını istedi. Doktorlar, olayı araştırırken ellerine kan bulaşma ihtimali olan polislerin de test yaptırmasını önerdi.


    http://www.radikal.com.tr/7529237529230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.