Hastanedeki sekiz ölümlü faciada rapor: Başhekim gitsin

Hastanedeki sekiz ölümlü faciada rapor: Başhekim gitsin
Hastanedeki sekiz ölümlü faciada rapor: Başhekim gitsin

Kabloların yönetmeliğe uygun olmadığı resmi raporla da doğrulandı. fotoğraf: dha

ANKARA - Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımdaki sekiz hastanın öldüğü yangınla ilgili Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu’nca hazırlanan raporda, Başhekim Osman Naci Çelik, Hastane Müdürü Salim Özdağ, Müdür Yardımcıları Mehmet Genç ve Yakup Güler’in ‘görevlerini gerektiği gibi yapmakta ihmalleri olduğunun saptandığı’ ve görevlerinden alınmalarının uygun olacağı belirtildi.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre hastanede 26 Mayıs’ta saat 02.00 civarında çıkan yangınla ilgili  inceleme ve soruşturma tamamlandı. Raporda ihmaller ‘Hastanenin kablo bacasında bulunan elektrik kablolarının halojen free kablolara dönüştürülmemesi ve katlar arasında duman yayılımını engelleyici düzenlemelerin 2002 tarihli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin bu konudaki hükümlerine rağmen yapılmaması, öte yandan Burtom firmasının, ecza deposunu görüntüleme merkezine dönüştürme işlemindeki eksiklik ve aksaklıklarının denetlenip görülmemesi ve düzelttirilmemesi’ olarak sıralandı. 

Görevden alınmaları önerildi
Raporda, Başhekim Osman Naci Çelik, Hastane Müdürü Salim Özdağ, Müdür Yardımcıları Mehmet Genç ve Yakup Güler ile Elektrik Mühendisi Süleyman Karapınar’ın  görevlerini, ‘gerektiği gibi yapmakta ihmallerinin olduğu’ anlaşıldığı ve bu nedenle adli yönden işlem yapılmak üzere rapor düzenlendiği belirtildi. Ayrıca Çelik ve Özdağ’ın, yangın alarm sisteminin revize edilerek aktif hale getirilmesinde ihmalleri olduğu sonucuna da varıldı. Bu kişiler hakkında  ‘aylıktan kesme’ cezası da önerildi. Çelik, Özdağ, Genç ve Güler’in ihmalleri nedeniyle, görevlerinden alınarak Bakanlığın başka kurumlarında görevlendirilmelerinin uygun olacağı  ifade edildi.
Yangının çıktığı yerde görüntüleme faaliyeti yürüten özel Burtom Özel Sağlık Tesisleri Limited Şirketi’nin de halojen free ve yanmaz kablo kullanılması gerekirken kullandığı kabloların yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı kaydedildi. Bu yüzden  firma sahibi  Erol Kılıç’ın  adli yönden sorumluluğu bulunduğu kanaatine varılarak hakkında suç duyurusu  düzenlendi.
Raporda ölümler de şöyle anlatıldı:
“Yoğun bakım ünitesinde, yangın nedeniyle 02.05- 02.10 saatlerinde ventilatörler devre dışı kalmıştır... Kamera kayıtları ve ifadelerden anlaşıldığı üzere, kısa süre içinde yoğun bakım,  içeriye girilmesine imkân tanımayacak derecede dumanla dolmuş. Yoğun duman nedeniyle sağlık personeli yoğun bakıma bir süre tekrar girememiş, diğer hastalara müdahale edilme imkânı olmamıştır. Yoğun bakıma  20- 25 dakika sonra itfaiye çalışanlarının yardımıyla tekrar girilebilmiştir. Hastaların yoğun bakımdan çıkarılarak ambulanslara yerleştirilmeleri ve bu sırada solunum desteği sağlanmaya çalışılmasına rağmen yoğun bakımda ventilatörsüz geçen süre içinde beynin oksijensiz kalmasına bağlı geri dönüşümü olmayan değişiklikler geliştiğinden hayata döndürme çabaları sonuç vermemiştir.” (Radikal)