Hastaneler itiraz etti, ilaç alımı yine hastaya kaldı

Hastanelerde yatan hastalar, ilaç ve malzeme konusunda bir süre daha başlarının çaresine bakmaya devam edecek! Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), yatan hastaların ilaç ve...

ANKARA - Hastanelerde yatan hastalar, ilaç ve malzeme konusunda bir süre daha başlarının çaresine bakmaya devam edecek! Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), yatan hastaların ilaç ve malzemelerinin 15 Ekim'den itibaren hastaneler tarafından karşılanmasına ilişkin düzenlemeyi, gelecek yılın başına ertelemesi gündemde.
Hasta ve yakınlarını önemli bir sorundan kurtaracak olan uygulamaya eczacılar gelir kaybına uğrayacakları, üniversite hastaneleri de ihale yasası nedeniyle malzeme temin etmekte zorlanacakları gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Bazı üniversite hastaneleri, Kamu İhale Yasası'ndan kaynaklanan sorunlar nedeniyle ilaç ve malzeme temininin 15 Ekim'e yetişmeyeceğini açıklamıştı.
Türk Tabipleri Birliği de uygulamanın başlamasına kısa süre kalmasına karşın 'üniversite hastanelerinin hiçbir ciddi hazırlığı olmaması, ihale mevzuatındaki zorluklar, hastanelerin altyapısının ve personelinin hazırlıksızlığı ve maddi kaynak yetersizliği' gibi gerekçelerle uygulanmanın ertelenmesini talep etmişti.
Sağlık Bakanlığı da SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na konunun tekrar hassasiyetle incelenmesi için başvuruda bulunmuştu. SGK, düzenlemenin yürürlük tarihinin ertelenmesiyle ilgili talepleri değerlendirmeye aldı. Kurumun, bu talepler doğrultusunda, yatan hastaların ilaç ve malzemelerinin hastaneler tarafından karşılanması uygulamasının 15 Ekim yerine gelecek yılın başında yürürlüğe girmesi yönünde karar almasının beklendiği öğrenildi.