Hastanelerde de F tipi ‘tecrit’

Adalet Bakanlığı, ölüm orucu eylemcilerine yan yana ölümü bile yasakladı. ‘Tecrit’ uygulamasını hastanelere de taşıyan bakanlık

ANKARA - Adalet Bakanlığı, ölüm orucu eylemcilerine yan yana ölümü bile yasakladı. ‘Tecrit’ uygulamasını hastanelere de taşıyan bakanlık, hastaneye kaldırılan eylemcilerin ayrı odalarda tutulmasını istedi. Cezaevlerinde iyileştirme istemiyle başlatılan iki tutuklu yakını ve 12 tutuklu ve hükümlünün yaşamını yitirdiği ölüm orucu eylemi 6 ayını doldurdu. Eylemin sona erdirilmesi için bir çözüm bulunamazken, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun, genelgesinde, ölüm döşeğindekilerin birbiriyle temasının önlenmesini istedi. 13 Nisan tarihli genelgede şöyle denildi:
‘Temasların kesilmesi rica olunur’
“Genel müdürlüğümüze intikal eden bilgilerden ‘cezaevlerinde barındırılan ve halen devam eden ölüm orucu eylemleri sebebiyle hastanelerde kontrol altında tutulan terör suçlularının birbirleriyle temasları halinde olmaları ve çoğunlukla hastanelerde aynı mahkûm koğuşunda bulundurulmaları sebebiyle, örgütten ayrılarak eylemine son vermek ve tedaviyi kabul etmek isteyenlerin örgütsel baskı nedeniyle eylemlerine devam etmek zorunda kaldıkları’ anlaşılmıştır.
Bu nedenle; ölüm oruçları sebebiyle hastanede bulunan tutuklu ve hükümlülerin mümkün olduğunca ayrı odalarda kalmalarının sağlanması ve birbiriyle temaslarının kesilmesi önemle rica olunur.”
Ertosun, genelgeyi doğruladı.