Hastanelerin elinde öldü!

Manisa'da trafik kazası geçiren üç yaralıya kentteki üç ayrı hastaneden 'Ameliyathane ve yoğun bakım dolu', 'Anestezi uzmanlarımız kongrede' gibi gerekçelerle müdahale edilmedi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Manisa'da trafik kazası geçiren üç yaralıya kentteki üç ayrı hastaneden 'Ameliyathane ve yoğun bakım dolu', 'Anestezi uzmanlarımız kongrede' gibi gerekçelerle müdahale edilmedi. Yaralılardan biri yaşamını kaybetti, ikisi ise İzmir'de tedaviye alındı.
Düğün için İzmir'e giden Orhan Pala, 8 Ekim'de eşi Rukiye Pala, üç yaşındaki kızı Zeynep Pala, kayınvalidesi Zeynep Konuk ve akrabaları Hatice Akar'la Bursa'ya dönüşe geçti. Pala'nın kullandığı otomobil Manisa yakınlarında iş makinesine çarptı. Küçük Zeynep kaza yerinde yaşamını yitirirken Hatice Akar hafif, Pala çifti ve kayınvalide Zeynep Konuk ağır yaralandı. Saruhanlı'daki istasyondan 15 dakikada gelen ilk ambulans Rukiye Pala ve Hatice Akar'ı alıp Manisa Devlet Hastanesi'ne taşıdı. İkinci ambulans ise Orhan Pala ve Zeynep Konuk'u Manisa SSK Hastanesi'ne götürdü.
Hatice Akar, Manisa SSK Hastanesi'nde ayakta tedavi görürken, Rukiye Pala "Anestezi uzmanları şu anda kongrede" denilerek Manisa Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Pala çifti ve Zeynep Konuk, Manisa Devlet Hastanesi'nde müdahale edilmeyi beklerken, kendilerine 'Ameliyathane ve yoğun bakım dolu' gerekçesiyle başka bir hastaneye gitmeleri önerildi. 112 acil ambulansta görevli hekimler Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ni arayıp hasta götürmek istediğini bildirdi. Ancak hastaneden 'Sigorta hastası kabul etmiyoruz' yanıtı alan ambulans ekibi, yaralıları İzmir'e doğru yola çıkardı.
İç kanaması varmış
İzmir'de SSK Tepecik Hastanesi'ne götürülen yaralılardan Zeynep Konuk iç kanama sonucu yaşamını yitirdi. 'Multitravma teşhisi' konulan Pala çifti yoğun bakıma alındı. Biri beyin cerrahi, diğeri dahili yoğun bakım ünitelerinde tedavi altına alınan Pala çifti hayati tehlikeyi atlattı. Kardeşinin başucunda moral vermeye çalışan Cemil Pala, "Kardeşimin kayınvalidesi ciddi iç kanama geçirmiş. Saatler sonra İzmir'e getirildi. Müdahale yapıldı, ama iş işten geçmiş. Doktorlar zamanında müdahale edilmediği için öldüğünü söylüyor. Kardeşim ve eşinin de durumları çok ağırdı, ama geç de olsa gerekli tedavi yapıldı, kurtuldular" dedi. Manisa'daki üç hastanede hangi gerekçeyle hastalara müdahale edilmediği ambulans görevlilerince tutanağa geçirildi.
'İsim var, hizmet yok'
Manisa'daki hastanelerden bu tür hasta, yaralı sevklerinin İzmir'deki hastanelere çok yoğun şekilde yapıldığını belirten İzmirli hekimler, "Bunlar adı var, hizmeti yok hastaneler mi? Sağlık Bakanlığı, SSK Genel Müdürlüğü çevre illerden İzmir'deki hastanelere hasta sevklerini incelemeli. Bu örneklerin çok olduğu görülecektir" diye konuştu.
'Personel gerekiyor'
Manisa İl Sağlık Müdürvekili Dr. Serdağ Epiz ise eleştiriler üzerine "SSK Manisa Hastanesi'nde anestezi uzmanın olmadığı söylenmiş. O an için anestezi uzmanı yok ama asıl gerekçe yoğun bakım ünitesi yokluğu. Sadece yoğun bakım yatağı da yetmez. 24 saat çalışacak yetişmiş personel de gerekiyor. Manisa Devlet Hastanesi'nin iki ameliyathanesi var. Gece vardiyasında tek ameliyathane çalışıyor ve o anda doluymuş" dedi.