Hastaneye yolu düşenlere 4 yıldır iftar veriyor

Hastaneye yolu düşenlere 4 yıldır iftar veriyor
Hastaneye yolu düşenlere 4 yıldır iftar veriyor
Aksaray'da bir kafe işletmecisi, Ramazan ayı boyunca, iş yerinin yakınındaki devlet hastanesine gelen vatandaşlara ücretsiz 3 çeşitten oluşan iftar yemeği veriyor.

AKSARAY - Aksaray Devlet Hastanesi karşısında bulunan özel bir kafede, ramazan ayı boyunca günde yaklaşık 200 kişiye iftar yemeği veriliyor. Oruç tutabilecek
durumdaki hasta ve hasta yakınlarına 3 çeşit yemekten oluşan iftar veriliyor. İşletme sahibi Veyis Baysal,  Ramazan ayında iftar yemeği vermekten büyük haz aldığını, kendisini mutlu hissettiğini söyledi.
Maneviyatı seven bir kişi olduğunu, 4 yıldır aynı şekilde iftar verdiğini anlatan Baysal, "Rabbim, bize böyle bir yerini kurmayı nasip etti.
İlk senemizde, yaklaşık 100 kişiye iftar yemeği verdik. Bugün , hastane bölgesine ve buraya gelen vatandaşlarımız için günlük 200 kişilik yemek çıkarıyoruz.
Hastane önü olduğu için, iftar yemeğimiz, Türkiye 'nin birçok yerlerinden gelen vatandaşlarımıza da nasip oluyor. Hastane çevresinde sıcak yemek bulmanız zordur.
Bir de hastanız varsa, zorluk içindeyseniz işiniz daha da zorlaşır. Çoğu bu durumdaki insanlara destek olduğumuz için ayrıca mutluyuz" dedi.
Baysal, paylaşmanın insana mahsus bir özellik olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:
"İnsanların nefsiyle cihat etme olayı vardır. Dinimizin bizlere emrettiği ve Kur'an-ı Kerim'in bizlere söylediği üzere ramazan ayında nefsimize karşı bir cihat yapıyoruz. Her şey, Allah rızası için. Bu dünyada en zor şey vermektir. Biz, o vermeyi başardık. İslam dininin paylaşma dini olduğunu bildiğimiz için iftar yemeği verdik. İsterim ki Türkiye'nin 81 ildeki
zenginlerimiz, böyle organizasyonlar düzenlesinler. Bunun maddi boyutundan çok manevi yönü büyük. Böylce birlik ve beraberlik duygularımız gelişir."
Durumu iyi olmayan ailelere de yemek verdiklerini ifade eden Baysal, "Bu bölgede yaşayan 20-30 yoksul vatandaşımızı tespit ettik. Akşam saatlerinde bu
insanlarımız da gelir, yemeklerini götürürler, aileleriyle birlikte afiyetle yerler" diye konuştu.
Hasta yakını Yeter Karakaya ise hastaneye annesi için gittiğini belirterek, "Acilde annem yatıyordu. Tam iftar vaktiydi. Yemeğimi masada bıraktım, hastaneye geldim. 'Daha sonra iftarımı açarım' diye düşünürken baktım burası bir hayli kalabalık. Burada iftar verildiğini öğrendim. Biz de oturduk iftarımızı açtık. Buradaki paylaşmayı gördüm, ben de iftar vermeyi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

(AA)