Hastanın içinde gazlı bez unutmaya son!

Hastanın karnından 35 santimlik gazlı bez çıkınca Trakya Üniversitesi kurdeleli gazlı bez yöntemini benimsedi

EDİRNE - Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Tıp Fakültesi Hastanesi, ameliyatlarda ‘gazlı bez’ unutkanlığına karşı Avrupa ülkelerinde de uygulanan ‘kurdeleli’ yöntemi deneyecek. Sağlık ekipleri, bundan böyle ameliyatlara ucuna kurdele dikilmiş gazlı bezlerle girecek. Kurdelenin ucu, ameliyat masasına iliştirilecek. Böylece hastanın içinde gazlı bez unutulmasının önüne geçilecek.
Uygulamaya esin kaynağı olansa Refiye Özcan. Çorlu’da yaşayan Özcan, bir süre önce T.Ü. Tıp Fakültesi’nde safrakesesi ameliyatı oldu. Ancak ağrıları dinmedi. Özcan’ın karnında 35 santimetrelik gazlı kompres bezi unutulduğu ortaya çıktı!  T.Ü. Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Coşkun, “Bu olaydan sonra Avrupa’da olduğu gibi gazlı bezlere kompres takma uygulamasına geçtik” dedi.
Coşkun’un verdiği bilgilere göre gazlı kompreslerin, hastanın içinde unutulma olasılığı 10 binde bir. T.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ise 25 bin ameliyatta ilk kez yaşandı. Hatanın eğitimi tamamlamamış bir personelin, kompres sayımında yaptığı bir hatadan kaynaklandığı anlaşıldı. Başhekim Coşkun, “Gazlı kompreslere, kurdele dikimine hastane dikimhanesinde başlandı. Haftada 250 ile 500 arasında kurdeleli gazlı bez hazırlanacak” dedi. (aa)