Hastanın karnında gazlı bez unutmak hata değilmiş

Sezaryenle doğum yapan kadının karnında gazlı bez unutan doktorlarla ilgili bilirkişi raporunda, bunun bir 'hata' olmadığı savunuldu.

SAMSUN - Sezaryenle doğum yapan kadının karnında gazlı bez unutan doktorlarla ilgili bilirkişi raporunda, bunun bir 'hata' olmadığı savunuldu.
Samsun Tekkeköy'de oturan iki çocuk annesi Ayten Birinci, 2004 yılının mayıs ayında Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'nde sezaryenle erkek çocuk dünyaya getirdi. Ardından taburcu edildi. Ancak eve giden genç kadın yürüme sıkıntısı ve sancı çekmeye başladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucu, genç kadının karnında iltihap belirlendi. Bu sırada Ayten Birinci'nin sezaryen ameliyatı sonrası atılan dikişleri de patladı. Burada yapılan ameliyatta, Birinci'nin karnında unutulan gazlı bez çıkarılıp, iltihabı temizlendi. Birinci'nin birkaç gün sonra ikinci kez dikişleri patladı. Yeniden Büyük Anadolu Hastanesi'ne götürülen kadının bağırsağında sorun oluştuğu ve iltihabın vücuda yayıldığı ortaya çıktı. Ameliyatla iç organlarını temizleyip, bağırsağından 40 santimetrelik kısmı aldı.
302 bin YTL'lik dava
Ayten Birinci, Büyük Anadolu Hastanesi, Tıp Fakültesi Hastanesi ile kendisini ameliyat eden doktorlar hakkında 2 bin YTL'si maddi, 300 bin YTL'si manevi, toplam 302 bin YTL'lik tazminat davası açtı. Mahkeme, Gazi Üniversitesi'nden bilirkişi istedi. Profesörler Haldun Güner, Rıfat Güsoy ile Onur Karabacak'tan oluşan bilirkişi tarafından hazırlanan raporda şöyle denildi:
"Bu gibi istenmeyen komplikasyonlar nadir de olsa jinekolojik ve obstetrik (doğum) cerrahi işlemlerden sonra da olabilmektedir. Sezaryen cerrahisi majör (risk taşıyan büyük ameliyatlar akciğer, prostat, açık kalp) cerrahi olup, abse oluşumu, gazlı bez unutulması nadir olabilecek komplikasyonlardır. Bu ciddi komplikasyonlar insan hayatını tehdit edici olabilmekle bereber, yapılan tedavi sonucunda kişinin sağlığa kavuştuğu görülmektedir. Cerrahi işlemler sonucunda ortaya çıkan komplikasyonlar sonradan yapılan ameliyatla ortadan kaldırılmış olup mesleki açıdan bir hata saptanmamıştır."