Hata üstüne hata

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde yaşayan 16 yaşındaki Eyüp Köse'nin hayatı zincirleme doktor hatasıyla karardı.
Haber: BÜNYAMİN AYGÜN / Arşivi

TRABZON - Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde yaşayan 16 yaşındaki Eyüp Köse'nin hayatı zincirleme doktor hatasıyla karardı. Patlayan apandisiti önce ağrı kesiciyle tedavi edilmeye çalışılan Köse'ye daha sonra üç de yanlış ameliyat yapıldı. Hataların düzeltilmesi için üç ameliyata daha alınan Köse, şimdi ölümle pençeleşiyor.
16 yaşındaki bir genci 1.5 ayda altı ameliyat geçirmek zorunda bırakan ve ölümün eşiğine getiren olaylar, şöyle gelişti:
Eyüp Köse, ekim ayı başlarında karnındaki ağrılar nedeniyle Kürtün Sağlık Ocağı'na gitti. Buradaki pratisyen hekim, ağrı kesici ilaç vererek Köse'yi gönderdi. Ancak, ağrıları bir türlü geçmeyen Köse, bu kez Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne gitti.
Bir türlü iyileşemedi
Köse'nin apandisitinin patladığı anlaşıldı. Dr. Fevzi Celayir tarafından ameliyat edilen Köse, müdahalede geç kalınması nedeniyle sağlığına kavuşamadı. Köse'nin karın bölgesinin temizlenmesi için Dr. Celayir tarafından iki ameliyat daha yapıldı.
Yapılan ameliyatlar çare olmayınca Köse, bu kez SSK Trabzon Bölge Hastanesi'ne başvurdu. Köse burada da üç kez ameliyat edildi. Böylece 1.5 ayda 6 kez cerrahi müdahaleyle karşılaşan Köse, yine iyileşmeyince son çare olarak KTÜ Farabi Hastanesi'ne kaldırıldı.
Yoğun bakım servisine alınan Köse'nin tedavisini yürüten Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Haluk Sarıhan, hastaya müdahalede geç kalındığını ve hayati tehlikenin geçmediğini söyledi. Sarıhan, "Hastaya çocuk doktorlarının müdahale etmesi gerekirken, genel cerrah tedavi etmeye çalışmış. İlk ameliyatı yapan hekimin hastayı tam teşekküllü hastaneye sevk etmesi gerekirdi. Ancak bu da yapılmayınca hastanın bağışıklık sistemleri bozulmuş. Hayati tehlikesi sürüyor. Damardan vitaminle besliyoruz. Eğer ameliyata gerek kalmazsa bir ayda ya taburcu olur ya da ölür" dedi.
'İhmal yok'
Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde Köse'yi üç kez ameliyat eden Dr. Fevzi Celayir ise, hastaya doğru tanı koyduğunu ileri sürdü. Celayir, kendini şöyle savundu: "Hastaya ağrı kesici veren pratisyen hekim yanlış tanı koymuş. 15 gün patlak apandisitle dolaşan hasta bize geldiğinde karın bölgesi tamamen iltihap doluydu. Biz de yaptığımız operasyonlarla iltihabı temizlemeye çalıştık. Ancak hastalık ilerlediği için başarı sağlayamadık. Herhangi bir ihmalimiz söz konusu değil."
Baba Ahmet Köse, çok basit yolla anlaşılabilen apandisit teşhisini koyamayan doktorların görevden alınmasını istedi. Ahmet Köse, "Böyle sorumsuzluk olabilir mi? Çocuğum ölürse hesabını kim verecek? Oğluma ağrı kesici veren doktor mu, yoksa onu altı kez ameliyat eden diğer doktorlar mı? Bu işin peşini bırakmayacağım, onlardan hesap soracağım. Hukuki yollardan hakkımızı arayacağız" diye konuştu.