Hatadan dönüldü: TCK'da 'zina' yok

CHP: Tasarıyı engelleriz
Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısına damgasını vuran zinayı suç sayma girişiminden çark edildi. AKP'ye "Tasarıda ortak önergeyle değişiklik yapalım" diyen CHP'liler yoksa tasarıyı engelleyeceklerini söyledi.
Liderler buluştu
Daha sonra Dışişleri Bakanı Gül, Adalet Bakanı Çiçek ve CHP lideri Baykal buluştu. Toplantı sonrası Baykal, önerilerinin kabul edildiğini açıkladı. Gül de "Halkımız işbirliğimizi mutlulukla karşılayacaktır" dedi.
Zina Medeni Kanun'a...
AKP'nin grup toplantısında konuşan Adalet Komisyonu Başkanı Toptan, Medeni Kanun'a zina yapan eşin diğer eşe tazminat ödemesi ve malların büyük bölümünü vermesi yönünde hüküm konulmasını istedi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP, dün sabaha kadar ısrarcı olduğu zinanın yeniden suç kapsamına alınması girişiminden vazgeçti. AKP'nin kararında, CHP'nin 'TCK tasarısını engelleriz' resti ile 'Zinadan vazgeçip, ailenin korunması için daha sonra yeni düzenleme üzerinde çalışma' önerisi etkili oldu.
İki parti, tasarıdaki değişikliklerin 'ortak önerge' ile yapılmasında uzlaştı. Buna göre CHP zina önergesine imza vermeyeceğinden, AKP düzenlemeyi öneremeyecek.
AKP'de 'kafa karışıklığı'
AKP ile CHP arasındaki zina tartışması, TCK tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri öncesinde sertleşti, zaman zaman restleşmeye de vardı. AKP, Avrupa Birliği'nden gelen son olumsuz değerlendirmeler ve kamuoyunun sert tepkisi karşısında zinayı suç sayacak önergeyi vermekten vazgeçmenin yollarını aradı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, bir günlük bir ziyaret için Tacikistan'ın başkenti Duşambe'de bulunduğundan AKP Merkez Yürütme Kurulu, önceki akşam başbakansız toplandı. Toplantıda 'zina' konusu ele alınırken bazı MYK
üyeleri 'Müzakere tarihi almaya bu kadar yakınlaşmışken zina tartışmasının gündeme getirilmesini' yanlış bulduğunu; milletvekillerinin de 'kafalarının karışık' olduğunu ve konu Genel Kurul'a getirilirse partinin dağınık görüntü verebileceğini ifade etti.
CHP'nin resti
Meclis'in dün olağanüstü toplanması ile birlikte zina tartışmaları gündemin ilk sırasına oturdu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek, toplantı öncesi MYK üyeleri, grup başkanvekilleriyle TCK tasarısı ve 'zina'yı değerlendirdi.
Toplantı sürerken CHP'liler de zina önergesinin verilmesini engelleme kararı aldı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, grup toplantısındaki Adalet Bakanı Çiçek'e bir not göndererek görüşme talebinde bulundu.
Çiçek de grup toplantısından çıkarak Anadol ile buluştu. Anadol, Çiçek'e "Önergeler birlikte verilmezse, tasarının yasalaşmasını engelleyeceğiz. Bunu TCK'ya koymayın. Ailenin korunması için düzenleme yapalım. Önerilerinizi orada dikkate alalım" dedi.
'Tazminat'a alkış
Bu gelişmeler yaşanırken, Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan ile Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AKP Grubu'nun basına kapalı bölümünde söz alarak zina düzenlemesiyle ilgili yeni öneri getirdi.
Kuzu, zina konusunun Medeni Kanun içinde, 'hapis' yerine 'tazminat' cezası olarak düzenlenebileceğini kaydetti. Zina suçundan dolayı ceza almış kimse olmadığını vurgulayan Kuzu, "Hâkim, 'zina' suçu olsa bile tarafları anlaştırarak şiddetli geçimsizlikten boşuyor. Durup dururken bu nereden çıktı. Kopenhag Kriterleri'ne aykırılık yok, ancak siyaseten yanlış. Bu konu kapatılmalı. Ne karşı çıkanlar için, ne de konulsun diyenler için tartışmaya değecek bir madde. Çünkü çalışmıyor. Aileyi korumak için başka tedbirler almalıyız" dedi.
Toptan, Medeni Kanun'a zina yapan eşin aldatılan eşe tazminat ödenmesi ve malların büyük bölümünü vermesi yönünde hüküm konulmasını istedi. Kuzu ve Toptan'ın sözlerine, bütün milletvekilleri alkışlarla destek verdi.
'Siyasi tasarruf'
Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise TCK tasarısı ile ilgili özgürlükler açısından önemli adımlar atıldığını, ancak zina tartışmalarının yapılan güzel şeyleri gölgelediğini söyledi. Zina konusunda Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı doğrultusunda yapılacak bir düzenlemenin hukuka aykırı olmayacağını belirten Adalet Bakanı Çiçek, "Zina konusunda alınacak karar ise siyasi bir tasarruf olacaktır" dedi. Çiçek'in, zinanın suç sayılmasına ilişkin olumlu-olumsuz herhangi bir görüş belirtmemesi ve CHP ile sağlanan uzlaşmanın devamından yana olduklarını vurgulaması dikkat çekti.
Ve uzlaşma...
Grup toplantısı ardından CHP'den Anadol aracılığıyla gelen rest, AKP'de Gül başkanlığında yapılan toplantıda değerlendirildi. Bunun ardından AKP'ye, CHP lideri Deniz Baykal'ın görüşme talebi iletildi. Başbakanvekili sıfatıyla Gül, Adalet Bakanı Çiçek, Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, grup başkanvekilleri Haluk İpek, Eyüp Fatsa, CHP lideri Baykal, Genel Sekreter Önder Sav, Grup Başkanvekili Anadol'u TBMM'deki Başbakan'ın makamında ağırladı.
Baykal, görüşmeden sonra AKP'ye TCK tasarısındaki değişikliklerin iki partinin ortak önergesiyle yapılmasını ve ayrı önerge verilmemesini önerdiklerini söyledi. "AKP de aynı anlayışı ifade etti. Memnuniyet verici bir mutabakat oluştu" diyen Baykal, bu amaçla başlayan çalışmaların da süreceğini kaydetti.
Memnuniyet tablosu
Başbakanvekili Gül ise tasarının iktidar muhalefet uzlaşmasıyla çıkarılmasını arzuladıklarını ve mutabakata vardıklarını belirterek,
"İşbirliğimiz halkımızca mutlulukla karşılanacaktır" dedi.
Adalet Bakanı Çiçek de önemli bir yasa çıkarıldığına dikkat çekerek,
"Gözden kaçan konular müşterek önergeyle düzeltilecek. Şu tablo Türkiye'nin arzu ettiği tablodur" dedi. Baykal, Gül ve Çiçek mutabakatın zina önergesinin verilmeyeceği anlamına gelip gelmediğini soran gazetecilere, "Bu mutabakat tablosunu ortadan kaldırmayın" yanıtını verdi.İlk sinyal Gül'den
AKP ve CHP arasında dün başlayan görüşmelerde ilk 'uzlaşma' sinyali Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gül'den geldi. Başbakan Erdoğan'ın yurtdışında bulunması nedeniyle AKP Grubu'nda milletvekillerine hitap eden Gül, zinanın yeniden suç kapsamına alınmasına ilişkin kamuoyunda yapılan tartışmalara değinirken, "Her maddesi birbirinden önemli ve toplumu ilgilendiren böyle bir ceza yasasında, hâlâ ortada bile olmayan bir madde ile ilgili Türkiye'ye yanlış imajlar ortaya çıkarmaya kimsenin hakkı yoktur" diye konuştu.
AB için kritik eşiğin aşıldığını belirten Dışişleri Bakanı, atılan adımların AB'ye taviz gibi yorumlanmasının kendilerini üzdüğünü söyledi. Dışişleri Bakanı, "Ümit ediyorum, bu yılın sonunda AB de üzerine düşeni yapacaktır. Çünkü Türkiye konuya çok samimi, açık ve dürüst olarak yaklaştı. Aynı dürüstlüğü ve önyargısız tutumu AB'den de beklemektedir" dedi.


'Recm, hapis, mantık aynı'
CHP, dün zina konusunda AKP'ye rest çekerken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da parti grubunda yaptığı konuşmada TCK'da yapılmak istenen değişikliği 'recm'e benzetti. Baykal, "Aldatanın hapse gönderilmesi sonucunda aile zaten bitecek. Bunun ailenin saygınlığına ne katkısı var? Kimse kendisini aldatmasın. Bazı ülkelerde recm uygulaması var. İster recm ile cezalandır, ister hapisle... Mantık aynı" dedi.
"Çift eşlilik, bırakın Türkiye'nin gerçeği olmasını, Meclis'in gerçeği" diyen Baykal, zinayla ilgili getirilmek istenen düzenlemeyi 'ikiyüzlü' olarak nitelendirdi. Baykal, AKP'ye seslenerek "Getirsinler önerilerini konuşalım. Daha demokratik ve eşitlikçi olmasını sağlayalım. Anlaştıklarımızı ortak önergeyle sunalım. Ama bunun dışında yeni bir şey getirmeyeceklerini de taahhüt etsinler. Görüşmeleri Meclis'i tıkayacak bir noktaya getirmemeye çalışıyoruz. Ama inat içinde olurlarsa, takdir kendilerinin. Biz de görevimizi yaparız" dedi.