Hatalı mutfak tüpü satan görevlilere birer ay hapis

Delik mutfak tüpü satan firmanın iki görevlisi birer ay hapis ve 100 YTL para cezasına çarptırıldı. Firmaya 5 bin YTL'lik tazminat cezası da verilebilir. Hukukçular kararın benzer olaylarda emsal teşkil edeceği için önemli olduğunu söyledi.

İZMİR - Delik mutfak tüpü satan firmanın iki görevlisi birer ay hapis ve 100 YTL para cezasına çarptırıldı. Firmaya 5 bin YTL'lik tazminat cezası da verilebilir. Hukukçular kararın benzer olaylarda emsal teşkil edeceği için önemli olduğunu söyledi.
İzmir'de yaşayan 40 yaşındaki Uğur Benzer, iki yıl önce çocuklarının odasındaki sobada kullanmak için bir LPG firmasından mutfak tüpü aldı. Çocuklarının odası ısındıktan sonra uyurken sobayı söndürüp kendisi de uykuya daldı. Benzer, daha sonra yaşananları şöyle anlattı: "Gece uyandım, evde gaz kokusu vardı.
Eşim Reza'yı uyandırmaya çalıştım, yarı baygındı. Çocukların odasına gidip onları uyandırdım, pencereleri açıp evi havalandırdım. Daha sonra, gazın bir gün önce alıp sobaya taktığımız mutfak tüpünen geldiğini farkettim. Tüpü evden dışarı çıkardım."
Ertesi günü tüpü aldıkları firmayı arayarak durumu anlattığını, onların da eve gelerek arızalı tüpü incelediklerini belirten Benzer, "Çağırdığımız yetkililer 'Tüpü sizin delmediğinizi nereden bilelim' dediler. Bunun üzerine dava açmaya karar verdim" diye konuştu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nden aldığı 'travmatik ağır stres' raporunu da mahkemeye sunduğunu belirten Benzer, neden dava açtığını da şöyle açıkladı: "Bu olay başkalarının başına gelmesin diye bu davayı açtım. Biz çok büyük bir zarar görmeden kurtulduk, ancak başkaları bu kadar şanslı olmayabilir."
Para cezasına çevrildi
İki yıl süren davanın sonunda İzmir 13. Asliye Ceza Mahkemesi kararını verdi. Benzer'in avukatı Erol Çakır davada hâkimin, LPG firmasının Ege Bölge Müdürü M.M. ve dolum tesisi yetkilisi K.S hakkında 'yaralanmaya sebebiyet vermek ve ticarete hile karıştırmak' suçlarından bir ay hapis yatmalarına ve 100 YTL de para cezası verdiğini söyledi. İzmir 1. No'lu Tüketici Mahkemesi'ne açtıkları 5 bin YTL'lik maddi ve manevi tazminat davasının ise sürdüğünü belirten Çakır, bir aylık hapis cezasının 330 YTL para cezasına çevrildiği davanın benzer olaylara emsal teşkil etmesi bakımından çok önemli olduğuna dikkat çekti.