Hatay 4.6'yla sallandı

Hatay 4.6'yla sallandı
Hatay 4.6'yla sallandı
Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde 4.6, Antalya'nın Kaş ile Fethiye İlçesi açıklarında ise 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

RADİKAL - Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre merkez üssü Hatay’ın Yayladağı İlçesi olan 4.6 büyüklüğündeki deprem, yerin 26 kilometre derinliğinde meydana geldi. Saat 06.02’de meydana gelen depremde can ve mal kaybı olmazken sarsıntıyı hissedenler panikle kendini sokağa attı.

KAŞ VE FETHİYE AÇIKLARINDA 4.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE
Antalya ’nın Kaş ile Fethiye İlçesi açıklarında ise Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.
AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı Deprem Bilgilendirme Servisi ön değerlendirme sonuçlarına dayanarak depremin bugün saat 07.31’de meydana geldiğini açıkladı. Yerin 24.55 kilometre derinliğindeki Antalya’nın Kaş İlçesi’ne bağlı Gelemiş Köyü’ne 120, Fethiye’nin Karadere Köyü’ne ise 123 kilometre uzaklıktaki bir noktada meydana gelen deprem sahil kesimindeki bazı yerleşim birimlerinde hissedildi.

HATAY'DA OLUMSUZ BİR DURUM YOK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Hatay'daki 4,6 büyüklüğündeki depremle ilgili olumsuz herhangi bir ihbarın olmadığını bildirdi. AFAD'dan yapılan açıklamada, Hatay'ın Yayladağı ilçesinde bugün saat 06.01'de 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği anımsatıldı.

Sonraki ilk saatlerde bölgede büyüklükleri 2,2 ile 2,3 olan 2 artçı deprem gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Depremin gerçekleştiği noktaya en yakın yerleşim yerinin 2.96 kilometreyle Samandağ'ın Meydan köyü olduğu tespit edildi. Şiddeti 5 olarak hesaplanan deprem, dış merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Hatay-Samandağ istasyonunda en yüksek ivme değeri D-B yönünde 95 gal ölçüldü.

Yer kabuğunun 20.87 kilometre altında gerçekleşen deprem sonrası Hatay'ın yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 3G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak olumsuz herhangi bir ihbarın olmadığı tespit edildi."

Depremin, Gaziantep il merkezi ile ilçelerin yanı sıra yakın çevrede de hissedildiği belirtilen açıklamada, bölgedeki artçı deprem aktivitesinin devam ettiği kaydedildi.
DHA-AA