Hatay Dörtyol'da sel felaketi: 5 kişi öldü

Hatay Dörtyol'da sel felaketi: 5 kişi öldü
Hatay Dörtyol'da sel felaketi: 5 kişi öldü
Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda 5 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı. Bölgede meydana gelen felakete ilk müdahaleyi belediyeye ait iş makineleri yaptı.

HATAY – Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda 5 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı. Bölgede meydana gelen felakete ilk müdahaleyi belediyeye ait makineleri yaptı. Dörtyol Belediyesi'ne ait iş makineleri Topaktaş ile Çökek Yayla yolları arasında içme suyu çalışmaları nedeniyle yaylada bulunuyordu. Enkaz kaldırma çalışmalarında sabaha kadar görev yapan iş makineleri sabah saatlerinden itibaren ise, Dörtyol'a ulaşımı sağlayan köprünün yıkılması sebebiyle yeni yol yapım çalışmalarına başladı. Bu arada arama kurtarma çalışmaları, heyelan bölgesindeki enkazlar altında kalan olup olmadığını araştırıyor. 
METREKAREYE 121 KİLOGRAM YAĞIŞ
Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde saat 22.30 sıralarında başlayan yağış sabah saatlerine kadar devam etti. Meteoroloji yetkilileri, yaklaşık 8 saat süren yağışlarda, metrekareye 121 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Yağışlar nedeniyle özellikle ormanlık alandaki toprağın yumuşamış olabileceğini belirten yetkililer, yayla bölgelerinde oturanları öncelikle ev olmak üzere, diğer yapılarını da kontrol ettirmeleri konusunda uyardı. 


AYNI AİLEDEN 3 KİŞİ ÖLDÜ
Amanos dağlarının Dörtyol ilçesi sınırındaki yaylada meydana gelen sel ve heyelanda, çöken evin altında kalan Fatma Üstünel ve iki torununun yaşamını yitirmesi köyü yasa boğdu. Bölgede yaralanan vatandaşlar ise Sağlık Bakanlığı ambulans helikopterleri ile Dörtyol, İskenderun ve Hatay'daki hastanelere götürüldü. Ölenlerden birinin cesedi ancak saat 10.00 sıralarında ev enkazının altından çıkarılabildi.


AK PARTİ MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU: 25 YILDIR BÖYLE YAĞIŞ GÖRMEDİM
AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, heyelan haberini alır almaz, bölgeye ulaştığını ve çalışmalara katıldığını söyledi. Kendi memleketi olan Dörtyol'da bulunan Türkoğlu, gece şiddetlenen yağmur nedeniyle, vatandaşların hazırlıksız yakalandığını belirterek, şöyle konuştu:

"Ben böyle bir yağış görmedim. 25 yıl önce buna benzer bir yağış olmuştu ve 8 ev sel altında kalmış ancak can kaybı yaşanmamıştı. Felaketin gece insanların evde uyuduğu zamanda meydana gelmesi bu acı sonucun doğmasında etkili oldu. Sabah 5'ten bu yana bölgedeyim ve devletimizin tüm kuruluşları burada canla başla çalışıyor. Şu ana kadar 5 vatandaşımız yaşamını kaybetti. Yaralanan vatandaşlarımız ise Genelkurmay Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın helikopterleriyle hastanelere götürüldü. Şu anda enkaz altında kimsenin olmadığı belirlendi ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Vatandaşlarımızın yaralarını en kısa zamanda sarmak için devletimizin tüm kurumları seferber oldu." 


AFAD: ARAMA-KURTARMA EKİPLERİ VE 3 HELİKOPTER GÖNDERİLDİ
AFAD' tan yapılan açıklamaya göre, heyelan sonrası bölgeye Genelkurmay Başkanlığı'ndan 2 adet arama-kurtarma helikopteri ile Sağlık Bakanlığı'ndan ambulans helikopter görevlendirildi. Sağlık Bakanlığı ambulans helikopteri ile 5 vatandaşımız, Genelkurmay Başkanlığı'ndan görevlendirilen helikopterler ile 6 vatandaşımız yaralı olarak kurtarılarak çeşitli hastanelere sevk edilmiştir. 1 vatandaşımız ise ambulans ile hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Helikopterler bölgede çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca; Adana İl AFAD Müdürlüğü'nden ekipler de Hatay'a gönderilmiş olup, arama-kurtarma ve hasar tespit çalışmaları aralıksız sürmektedir" 

 

DHA