Hatay kâbustan kurtulamıyor

Selin Hatay'a faturası ağır. İki ölü, bir kayıp, yıkılan 15 bina, su altında kalan 750 ev, hasar gören 100 otomobil, 25 tekne, yıkılan beş köprü, su altında kalan 720 bin dönüm ekili alan.

HATAY - Selin Hatay'a faturası ağır. İki ölü, bir kayıp, yıkılan 15 bina, su altında kalan 750 ev, hasar gören 100 otomobil, 25 tekne, yıkılan beş köprü, su altında kalan 720 bin dönüm ekili alan. Yağışın azalmasıyla dün evlerinden çıkabilen Hataylılar, durumu görünce şokoldu.
Tufan yaşanan il merkezi Antakya ile yakın ilçe ve beldelerle köylere ulaşım kesildiği için, hasarın tam bilançosu çıkarılamadı. Bin 600 dolayında su basan ve hasar gören, yıkılan binanın sakinleri, akrabalarının yanında barınmak zorunda kaldı. Okullar hafta başına kadar kapalı. Selde ölenlerin sayısı iki, kayıp ise bir olarak açıklanıyor.
710 milyarlık acil yardım
Kent merkezinde 650, kırsal kesimde bin evi su bastı. 100 otomobil, 25 tekne sel sularıyla sürüklendi. Beş köprü tamamen yıkıldı, çok sayıda köprü de kullanılmaz hale geldi. 720 bin dönüm ekili alan sular altında kaldı. Bölgede inceleme yapan Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, ilk etapta Antakya ile İskenderun'a Acil Destekleme Fonu'ndan 260, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan 450 milyar yardım gönderileceğini söyledi.
Helikopterle 6 kişi kurtarıldı
Askeri birliklerin kurtarma çalışmaları sırasında, afetin ikinci günü Arsuz'da yaralı bir çocuk, Samandağ'ın Çöğürlü Köyü'nde ise, 5 kişilik bir aile helikopterle kurtarıldı. 6. Kolordu ve jandarma helikopterlerinin havadan yaptığı taramalar sayesinde, mahsur kalanlardan can güvenliği tehlikeye düşenlerin belirlendiği, bu sayede afette can kaybının en az düzeye indirildiği açıklandı.


    ETİKETLER:

    HATAY