'Hatay'a Aleviler niye çağırılmadı?'

1. Hatay Medeniyetler Buluşması kapsamında düzenlenen toplantıda, Hatay'ın yaklaşık yarısını oluşturan Alevilerin temsil edilmemesi eleştirildi.

HATAY - 1. Hatay Medeniyetler Buluşması kapsamında düzenlenen toplantıda, Hatay'ın yaklaşık yarısını oluşturan Alevilerin temsil edilmemesi eleştirildi.
Etkinlik kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi'nde dün düzenlenen
'Antakya'da Kültür ve Kimlik' konulu oturumda söz alan Ehlibeyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Onursal Başkanı Ali Yeral, Türkiye'nin üçte birini Antakya'nın ise yarısından fazlasını oluşturan Alevilerin sempozyumda temsil edilmediğini ileri sürdü.
Yeral, "Yurdumuzun yüzde 1'ini oluşturan gayrimüslim azınlıklar kadar bile Alevilere hak tanınmamış, temsil hakkı verilmemiştir. Oysa herkes bilir ki Antakya'da dünyaya örnek huzur ve barışın en büyük payı biz Alevilere aittir. Onun içindir ki Aleviler yok sayılarak bir yere varılamaz. Bilakis hoşgörü toplantıları horgörüye dönüşür" dedi. Yeral, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun "Alevileri mezhepsiz olarak tanıttığını" iddia ederek, bunun kendilerini rencide ettiğini de söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7585337585330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.