Hatay'da 2 bin kaçakçıya müdahale

Hatay'da 2 bin kaçakçıya müdahale
Hatay'da 2 bin kaçakçıya müdahale

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Oğulpınar Hudut Karakolu sahasında, Suriye sınırında 1500-2000 kişilik kaçakçı grubu tespit eden askerler, havaya uyarı ateşinin ardından göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu.
Genelkurmay Başkanlığı’nca dün yapılan yazılı açıklamada, kaçakçıların ikazlara rağmen farklı noktalardan hudut hattına yaklaşmaya devam ettiğini ve kaçakçılık girişiminde bulunduğunu belirtildi. Açıklamada, “Tel engeline büyük zararlar veren kaçakçı şahıslar, bölgede görev yapan unsurlarımızca engellenmeye çalışılmışlardır. Unsurlarımız tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunularak grubun dağılması sağlanmıştır” denildi.

Atlı kaçakçılar!

Aynı saatlerde, bölgede kaçakçılık yapmaya çalışan 300-350 kişilik atlı gruba ise, bir zırhlı muharebe (ZMA), bir gelişmiş zırhlı personel taşıyıcı (GZPT) ve bir zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) ile önleyici atışlarla müdahalede bulunulduğu belirtilen olayla ilgili olarak, Reyhanlı Kaymakamlığı’na, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bilgi verildiği ve bölgedeki birliklere takviye yapıldığı da açıklandı.
Hatay’ın Suriye sınırında, son iki aydır 24 kaçakçılık olayı gerçekleşti. Kaçakçıların taş ve silah kullandığı saldırılara, asker de silah ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. 22 Temmuz’da, Bükülmez Köyü’nden Suriye’ye geçmek isteyen bir grup kaçakçının askerle çatışması sonucu bir sivil ölmüş, yaşanan bu çatışmalarda çok sayıda asker ve sivil de yaralanmıştı.