Hatay'da Ahmet Atakan eylemine müdahale

Hatay'da Ahmet Atakan eylemine müdahale
Hatay'da Ahmet Atakan eylemine müdahale
Ahmet Atakan'ın ölümünün ardından birçok ilde başlayan protesto gösterileri bugün de devam etti. Hatay, İzmir, Mersin ve İstanbul'daki gösterilerin tümüne polis tazyikli su ve biber gazı kullanarak müdahale etti.

Hatay’ın merkez Antakya İlçesi’nde, 23 yaşındaki Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek için toplanan kalabalık grup, polisin ‘dağılın’ uyarısına uymayınca, basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale edildi.

Antakya’nın Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi’nde toplanan kalabalık grup, sloganlar atarak şehir merkezine yürümek istedi. Çevik kuvvetle cadde girişinde güvenlik önlemi alınarak grubun yürüyüşü engellendi. Emniyet güçleri, gruba yürüyüşün izinsiz yapıldığı ve dağılmaları için anons yaptı. Anonsa uymayan ve taş atan gruba TOMA araçlarıyla basınçlı su sıkıldı.

SİLAH KULLANILACAK İDDİASI
Polis telsizinden göstericilerin arasında, elinde av tüfeği bulunan kişiler olduğu anonsu geçildi. Bu ihbar üzerine polislerin zırhlı araçların arkasına geçmeleri konusunda anons yapıldı. Olayı görüntülemeye çalışan gazeteciler de silah kullanılma ihtimali üzerine polis tarafından güvenli bir alana uzaklaştırıldı.KADIKÖY'DE MÜDAHALE

Kadıköy Altıyol'da bulunan Boğa Heykeli'nin önünde yaklaşık 500 kişilik grup Hatay'daki olaylarda hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için toplandı.

Grup daha sonra Ak Parti ilçe binasına yürümek isteyince polis gruba müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli su ile dağıtılan grup ara sokaklara dağıldı.  

MERSİN'DE 8 GÖZALTI


Hatay'daki olayları protesto etmek amacıyla Mersin Merkez Yenişehir ilçesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü yanında toplanan grup, caddeyi trafiğe kapatarak Barış Meydanı'na doğru yürümek istedi. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale eden güvenlik güçleri, 8 kişiyi gözaltına aldı.  Grup, polisin müdahalesinin ardından dağıldı.

İZMİR'de 2 BİN KİŞİYE BİBER GAZLI MÜDAHALE

İzmir'de yaklaşık 2 bin kişi Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı. Basmane Meydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protestolarını sürdürmek isteyen gruba polis müdahale edip, biber gazı sıktı.

Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda saat 20.00 sıralarında toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 2 bin kişi daha sonra Basmane Meydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak üzere yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Ahmet'in katili AKP', 'Ahmet'in katili AKP'nin polisi' sloganları atan grubun Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için polis, Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu. 

TOMALAR YİNE EN ÖNDE

Gazi Bulvarı üzerine Basmane Meydanı girişine ulaşan grubun dağılması için polis, anons yaptı. Protestoculardan bir kısmı Konak Belediyesi ek binası önündeki TOMA aracını taş ve şişe yağmuruna tuttu. Bunu üzerine TOMA araçlarından su sıkılmaya başlandı. Bir süre sonra önde TOMA araçları arkada çevik kuvvet ekipleri olmak üzere polis harekete geçti. Bu sırada protestocu grup da çevreden ellerine geçirdikleri malzemeleri yola döküp ateşe verdi. Göstericiler, Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına ardından 2. Kordon'a çekildi. Bazı göstericilerin sıkılan tazyikli su nedeniyle yere düştüğü görüldü. Polisin sıktığı yoğun gazdan çevrede bulunan turistler ile otobüs bekleyen vatandaşlar olumsuz etkilendi. (Ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/1150395115039517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne istiyorlar? - bernau

  Erdogan otoritermis! Bu adam kelleyi koltuga alip askeri vesayeti bitirdi. Asker zamaninda capulculuk yapsaydinizya. O zaman sikmadi! Kürt acilimini baslatti. Daha evvelki hükümetler kürtlerin adini bile anamiyordu. 12 Eylül anayasasini degistirmek cabasinda. Peki bu capulcularin ne istedigini somut olarak anlatabilecek biri varmi?

  Neşe2010 - mavi ve beyaz

  Yandaşlar,yağdanlıklar,körler,sağırlar,dilsizler gölgeye sığınmakla gökyüzündeki güneşi yok sayabileceğini düşünürler ancak ortada bağıra çağıra ben buradayım diyen bir gerçek var oda altı fidan altı can binlerce yaralı onlarca uzuv kaybı binlerce gözaltı ve sindirme korkutma cadı avı olmasına rağmen bu çapulcular neden bu kadar kararlılar ? Hemde peşinde koştukları ne bir menfaat ne bir ihale nede bazıları gibi el etek öpme telaşları var.Düşünme yetiniz varsa lütfen bu soruları kendiniz sorun belki bir an olsun 'Ya ölen altı kişiden biri ben olsaydım,yada benim gözümü çıkarsalardı kolumu bacağımı kırsalardı'diye empati yaparsınız

  bir durun yahu. - postmodern seferi

  bir iki kişi ölsede ortalığı karıştırsak diye bekleyenler ve bunlara inanan saflar var..merhamet nerdesin?

  Bravo - X120

  Eylemcilere piyon demiş bazı yorumcular. Aferin. Ülkenin yüksek eğitimli kesimi piyon olduğunu anlamamış ama bu arkadaşlar olayın dış mihrakların oyunu olduğunu şıp diye çözüvermiş. Vallahi bravo! Zeka, eğitim, bilgi-birikim neyimize gerek zaten! Ampul logosunu gördüğü yere "evet" oyu basacak, iktidardakilerin laflarını bire bir tekrar edecek kadar IQ, bütün olayı idrak etmek hatta bir de üstüne buralarda ahkam kesmek için yetip de artıyor demek ki. Cüretinize hayran kaldım.

  ASLINDA OYUNUN BAŞ AKTÖRÜ RTE... - bander

  Bilinçli yada bilinçsiz(büyük olasılıkla bilinçsizce çünkü bunu anlayacak kapasite yok onda) dışardan tezgahlandığı söylenen oyunun baş aktörü ve uygulayıcısı RTE. bu eylemeleri bu noktaya getiren kişi başından beri yaptığı provakasyonlarla RTE dir. eğer demokratik hakların sınırlarını çağdaş bir devlet adamı gibi çizmiş olsaydı ve ona göre davransaydı ülke bu hale gelmezdi..zaten sağlıklı bir adam olsa bu ülkede başabakan yapmazlardı...bakın madem bir oyun, dış güç arayacaksınız birde bu açıdan bakın olaya.

  darbelere giden yol.... - sabahattinali

  12 eylül öncesi maraş çorumda meydana gelen olaylarda cuma günü camilere gelen kimliği belirsiz kişilerin " aleviler cami yaktı müslümanları öldürüyorlar" tahrikiyle yüzlerce insan hayatını kaybetti..12 eylül askeri darbesine giden yola bir taş daha kondu şartlar biraz daha olgunlaştı.. 6-7 eylül olayları öncesinde selanikte atatürkün evine atılan bombanın daha sonra bir istihbarat elemanı olduğu ortaya çıkıyor.. hatayda 22 yaşında bir genç hayatını kaybediyor. polisin ahmet atakanı yakın mesafeden öldürdüğü söyleniyor ancak hataydaki yerel bir tv den ahmetin çatıdan düşme anını gösteren görüntüleri yayınlanıyor.. korkunç bir bilgi kirliliği sosyal medyada uçuşuyor..hükümet politikalarından rahatsız olmanın yolu yakıp yıkıp ülkeyi etnik mezhepsel çatışmaların önünü açacak eylemlermidir. yoksa demokratik seçimlerle gelenlerin seçimle gitmesimidir

  Kendinden başka herkesi piyon zannedenler - farika

  Evde oturup başkalarına zulmedilmesini seyredip piyon bile olamayanlar, elinden bazen birşey gelmese bile bir ses vermeye çalışanları piyon zannediyor. Bir laf geziniyor internette, onu paylaşayım: "13 yaşında kızın kendi iradesiyle ilişkiye girdiğini inanan devlet, bunca okul bitirmiş insanın kendi iradesiyle yürüdüğüne inanmıyor"