Hatay'da Alevi-Sünni değil hükümet gerilimi

Hatay'da Alevi-Sünni değil hükümet gerilimi
Hatay'da Alevi-Sünni değil hükümet gerilimi
İki gencini Gezi olaylarında kaybeden Hatay'da yaşayanlar gerilimi Alevi-Sünni karşıtlığı değil, hükümetin açıklamalarının arttırdığını söylüyor: "Gezi olayları başladığında Antakya halkı zaten ayaktaydı."
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle ekonomik batağa saplanan Hatay’da, bir yandan da Gezi gerilimi yükseliyor. Gerilim her ne kadar Alevi-Sünni gerginliği olarak yansısa da, gerçekte Alevilerin, hükümetin kendilerine ilişkin açıklama ve uygulamalarından duyduğu rahatsızlıklarından kaynaklanıyor.
Şiddetli çatışmaların yaşandığı Armutlu Mahallesi halkı, Taksim olaylarıyla gerilimin sokağa yansımasının ardından, polis müdahalesi sırasında iki Armutlulu gencin yaşamını yitirmesi ve faillerinin bulunmamasının olayların şiddet ekseninde devam etmesine neden olduğunu anlatıyor.
Mahallelinin kentin merkezi meydanlarından olan Köprü’de açıklama yapma girişimleri ise güvenlik güçlerinin müdahalesi ve sabahlara kadar süren çatışmalarla sonuçlanıyor. Hatay Valiliği’nin kent meydanında açıklama yapılmasına izin vermeme nedeni ise ‘Alevi ve Sünnilerin karşı karşıya gelmesinden kaynaklı çekinceler’ olarak ifade ediliyor. Mahallenin büyükleri protestoların şiddet ekseninden çıkartılması için yoğun çaba harcıyor. Ancak yine de zaman zaman mahalleli, önceki gece olduğu gibi polisle karşı karşıya kalıyor. 

‘Hatay bir yıldır ayakta’

Hatay Halkevi yöneticisi Mahir Mansuroğlu, Armutlu Mahallesi’nde yaşıyor. Mansuroğlu, Hatay’da gerilimin Taksim Gezi Parkı olaylarıyla başlamadığını belirterek, “Gerilim, Taksim’le başlayan bir gerilim değil. 45 gün önce Taksim ayağa kalktığında, Antakya halkı bir yıl önce ayaktaydı zaten. Burada çok ciddi bir mezhepsel bir karşıtlık söz konusu. Yerel yönetciler ve kamu yöneticileri çok açık bir ayırım hissettiriyorlar” dedi. Mansuroğlu, Büyükşehir Belediye Yasası ile oluşturulan yeni sınırların da Alevilerde dışlanmışlık duygusu yarattığı görüşünde:
“Antakya merkezde ve etrafında Alevi nüfusunun yaşadığı yerler, beldeler var. Yasayla Defne ilçesi yaratıldı ve bütün Alevi mahalleleri ve beldeler, Defne’ye bağlandı. Aynı şey İskenderun, Arsuz için de geçerli. Cetvelle çizilmiş gibi bir sınır oluşturuldu. Bu kentte insanları iki yıldır Alevi-Sünni diye birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Çok özel bir çaba var. Bu kentte Aleviler, Sünniler, Hıristiyanlar yıllardır birlikte yaşıyorlar. Herhangi bir gerilim yaşanmadı her iki kesim arasında. Olacağını da sanmıyorum.” 

‘Yıllardır hukuk korundu’

Hatay’ın deneyimli gazetecilerinden Ali Yolcu ise Alevi-Sünni gerilimi söyleminden duydukları rahatsızlığı şöyle dile getirdi:
“Antakyalılar olarak hiçbir zaman Alevi, Sünni gerilimi yaşamadık. Karşılıklı bir hukuk yıllardır korundu. Antakya’da böyle bir sorun varmış gibi gösterilmesinden Aleviler de Sünniler de rahatsız.”

Şiddete karşı komite oluşturuldu


Çatışmaların ikinci kez başlamasının ardından, protestoların şiddet ekseninden çıkartılması için sivil toplum örgütleri ve mahalle ileri gelenleri harekete geçti. Çatışma zeminini sona erdirerek tepkileri politik bir zemine çekmek için başta CHP ve Halkevleri gibi sivil toplum örgütleri bir komite oluşturdu. Komite ilk olarak bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Bunlardan ilki eylem çadırlarının yer aldığı ‘Direniş Parkı’nda forumlar düzenlemek. Forumlar önceki gün başladı. Dün de eylemlerde zarar gören Armutlu esnafı ile dayanışma için ‘Armutlu’dan alışveriş’ günü ilan edildi. Hataylılardan, esnafın mağduriyetinin azalması için bu mahalleden allışveriş yapması istendi. İkinci etkinlik ise Hatay’da ‘Alevi Sünni gerilimi’ yaşanmadığını göstermek adına, Türkiye ’nin en büyük iftar sofrası kurulması. Sofrada, Alevi ve Sünnilerin yanı sıra kentin Hıristiyan temsilcileri ve Reyhalı’daki patlamada yaşamını yitirenlerin aileleri de yer alacak.

Tekbir sesiyle müdahale


Armutlu halkı, eylemlerin ilk günü Abdullah Can Cömert’in gaz kapsülü ile öldürülmesi üzerine olayların daha da büyüdüğünü anlatıyor. Eylemlerin gerçekleştiği Gündüzler Caddesi esnafından ve aynı zamanda bir taraftar grubunun başında olan Gökhan Sultanoğlu’nun iddiaları vahim:
“Polis bizi inanılmaz tahrik ediyor. Polis bize tekbir getirerek müdahale ediyor. ‘Sizi öldürmeye geldik’ diye bağırıyorlardı. Elektriği kestiler, sonra da ‘Mum söndü...’ diye hakaret ettiler. Bu söylemlere şahit olan gençlerin tepkilerini de anlamak gerekir. Gençler zaten işsizlik, soyutlanma, mezhepsel olarak karşılaştıkları hakaretler nedeniyle bu kadar tepkili.”
İlk çatışmaların ardından mahallenin ileri gelenlerinin devreye girerek çatışmaya karşı mahalle girişine insan zincirleri kurduğunu anlatan Sultanoğlu, “Daha sonra mahallenin büyükleri ve sivil toplum örgütleri inisiyatifi ele aldı ve çatışma olmadan eylemler yapıldı. Ancak Ali İsmail Korkmaz’ın vefat haberi gelince yeniden olaylar başladı. Direnişin şiddetsiz bir şekilde sürmesi için elimizden geleni yaptık. İstemediğimiz bazı olaylar da oldu. Olaylar sırasında ara sokaklardan havaya ateş açıldı. Kimin nasıl yaptığını bilmiyoruz” dedi. 

‘Çabamız gençler için’

Mahallenin ileri gelenleri çatışmalarda yer alan gençlerin, ‘biriken öfkeleri nedeniyle demokratik haklarını kullandıklarını’ ancak bu hakkı şiddetten uzak kullanmaları gerektiğini söylüyor. Mahallenin büyükleri ve kanaat önderleri sık sık devreye girerek protestoların şiddetten uzak yapılması konusunda mahalle gençlerini uyarıyor. EHDAV Genel Başkanı Yeral, “Hem halk, hem de vali ve emniyet müdürüyle diyalog içerisindeyiz” derken, mahalle muhtarı Kamil Topraklı da “Vali ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştük. Polislerin gereğinden fazla şiddet gösterdiğini anlattık. Öldürülenlerin katillerinin bulunmasını istiyorlar. Mahallenin can güvenliğini korumak zorundayım. Mahallemizin zarar görmemesini tercih ederim. Ama gençlere dur diyemem. Bunlar 19 yaşında ve haklılar. Sadullah Bey söylediklerimi not aldı ve gerekli yerlere ileteceğini söyledi. Gençlere bir şey olmasın. Çabamız bunun için” dedi.

‘Failler bulunsun’
Gerilimin artık düşmesi gerektiğine inanan Armutlu halkı bunun için atılması gereken adımlar olduğuna inanıyor. Armutlu İnisiyatifi’nden diş hekimi Mehmet Güzelyurt, mahallede hiç kimsenin istemediği tehlikeli bir tırmanış olduğunu vurguladı:
“Gezi sürecinde katledilen beş gençten ikisi buralı. Bu gençlerin katillerinin bulunması, halkın vicdanını rahatlatacak bir soruşturma açılması ve bu soruşturma tavsatılmadan sürdürülmesi gerilimi azaltır. Barışçı ve kesinlikle çevreye ve kamu mallarına zarar vermeden, demokratik tepkileri bir düzen içerisinde tutmaya gayret eden bir komitenin içindeyim ben. Vali ile görüşüyoruz, not alıyor ‘İlgileneceğim’ diyor ama sonuç yok. Vali istese ikinci gün Abdullah Cömert’i vuran kişiyi bulurdu.”

‘ALEVİ SÖYLEMİ TOPLUMU GERDİ’


Alevi kanaat önderlerine göre mezhepsel gerilimin diğer ucunda Sünniler değil hükümet var. Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Ali Yeral, Alevilerin mezhepsel rahatsızlıklarının altında hükümetin uygulamaları ve Başbakan Erdoğan ’ın açıklamaları olduğunu belirtti: “Özellikle Suriye aleyhinde, ‘Alevi Esed, Şii Maliki, Hizbulşeytan’ denmesi, ‘Halep’in, Şam’ın içişleri bizim içişlerimizdir’ gibi sözler, Kılıçdaroğlu ’nun Aleviliğinin yuhalatılması toplumu gerdi. Toplum mezhep üzerinden kamplaşmayı istemiyor.”


  http://www.radikal.com.tr/114266711426677

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HUKUMET - Secret Garden

  akp bu sunni irkci sakalli ama dinsizleri neden besliyor? ben soyleyim yarin oburgun olasi bir turk baharinda kullanmak uzere,gecmiste defalarca yapildi ve bayada is gordu.hizbullah denen ciller-jitem orgutunu doguda masum halka karsi silahlandirdilar desteklediler para yardimi verdiler ve korunma sagladilar.salih sarman denen vali eski batman valisi onlara ve kourucalara israilden abd den silah getirmekle sorumluydu.donemim batman komando komutani gercuste hizbullahcilar icin alan tahsis etmis ve egitimlerini orada yaptiriyordu.tipki bugun gibi.bu el-kaideci satilmis sakalli ama asiri dinsiz islam dusmanlarini islama karsi kurana karsi savastirmak alevi-kürt-demokrat insanlara karsi kelle kesmeleri icin yetistiriyorlar.benden soylemesi.bugun PYD bu kafirlere karsi savas veriyor.ya kemalistler aleviler ve demokratlar buna destek olacak.veya akp ve fethullahcilarin TERORIST sozunun pesinde gidip geleceklerini bu sakalli terorislerin himayesinde gecirecekler.

  müneccim olmak mı? - birgaripveli

  Bunu okumak için müneccim olmak gerekmez.Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.Son otuz yıldan bu yana;ülkedeki bütün etnik,dinsel ve mezhepsel gruplardan polis yetiştirmek yerine sadece belirli tarikatların veye derneklerin refaransıyla Türk-İslam sentezine dayalı eğitilmiş gençleri aldığınız da bundan daha fazlasını beklemek hatadır

  polispolis - aharasa

  ve arkasındaki başbakan medeniyetlerin kucaklaştığı, beraber yaşadığı antakyada sunni alevi gerilimi olur uydurmasıyla alevilere her gün sopa atıyorsunuz, bu millet bunu anlamıyor mu sanıyorsunuz? ve akp'ye ot veren %40 küsur,bu adam ne yapars ayapsın ona oy vermeye devam edeceğim diyorsunuz.

  hatayda alievi sünni degil..... - miskin2

  ülkede atesle oynaniyor kimi yakar kimi yakmaz belli olmaz ama felakete sürüklendigi belli 1970 li yillari andiriyor aradaki fark silahsiz ve sessiz o zamanlarin akincilarin taktiklerine cok benziyor dikkatli olunsun gaza ve provokasyona gelinmesin bunlarda atlatilacak

  Olmasi gereken - stoll

  Bizim alevilere soruyorum.madem sizler harbiden Akp den kurtulmak istiyorsunuz,madem bu konuda cok samimisiniz bunun yolu yöntemi Chp nin iktidarda oldugu dönemlerde coluk cocuk demeden sizi dersimde fare gibi zehirleyen,marasta corumda katleden ve son olarakta sivasta yakip yikan chp oy vermekmidir?bumudur alevilik?sikayet ettiginiz dinayet 1935 te kurulmadimi? bile bile yalanlara inanmaktan vazgecin,bile bile kendinizi inkar etmekten vazgecin. akp nin alternatifi size bunlari yapan ve akp dende geri düsünen chp mi olmalidir!kürt alevileri ana dillerinin yok olup gitmesinden niye sikayet etmiyorlar.en önemli sey dil degilmi.bahsetmiyorlar zira kürt olduklari anlasilacak diye.sen kendini saklasanda herkes seni biliyor.lütfen biraz ciddiyet.

  radikal.com hahaha. bu kadar düştün mü?! - han123

  Polis tekbir getirerek müdahale getiriyormuş. tek kelimeyle ha ha ha. Çok komiksin radikal. başka bir yol bulamadın herhalde toplumu bölme; muhafazakarları köşeye sıkıştırma konusunda. Fadime şahin senaryoları artık tutmaz. bu arada bir aralar bas bas bağırdığınız alevi vatandaşların kapısı işaretleniyor haberinde gelinen noktayı da haber yapmalısınız artık. ha sizin yapmayacağınızdan emin olduğum için sadece radikalı okumaya devam eden okuyucularınız için ben yazayım. özetle şöyle: yazanlar alevi. karakolda itiraf ettiler. ayrıca amaçlarının sünnî-alevî çatışması çıkarmak olmadığını söylemişler ama ne olduğunu ise söylememişler.

  TEKBİR SESİ İLE MÜDAHALE. - m.rozbilen

  İddia doğruysa durum vahim.Bu,militarizmin hortladığını gösterir.Barış barış,ne barışı? Devlet kendisi fitne üretiyorsa artık sözün bittiği yerdeyiz demektir.Tekbir getirerek müdahalede bulunan polis,kendini düşmanla savaştığı meydanda zannediyor olmalı.Tekbir kime karşı? Ya buna sessiz kalanlar? Ülke işgal altında mı ki? Yazık,söyleyecek söz bulamıyorum.