Hatay'da bombalı saldırı

Hatay'da bombalı saldırı
Hatay'da bombalı saldırı
Suriye sınırında bulunan ve bu ülkedeki karışıklıktan en çok etkilenen Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki ikiz bombalı saldırıda 45 kişi hayatını kaybetti, 100'ün üzerinde kişi yaralandı.

Suriye’de iki yılı aşkın süredir devam eden ayaklanma ve iç savaş sürecinden en çok etkilenen sınır kenti Hatay, dün de bu ülkede yaşananlarla ilgili olduğu tahmin edilen korkunç bir saldırıyla sarsıldı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde dün öğle saatlerinde kent merkezinde patlayıcı yüklü iki araçla düzenlenen terör saldırısında ilk belirlemelere göre en az 45 kişi yaşamını yitirdi, 29’u ağır 100’den fazla kişi de yaralandı. Daha önce de ilçenin sınır kapısı olan Cilvegözü’ndeki patlamada 17 kişi yaşamını yitirmişti.

Suriye’deki iç savaştan kaçanların sığındığı sınır illerimizde meydana gelen terör saldırısı ve patlamalarda en çok can kaybı yaşanan olay olan bombalı saldırılar, ilçe merkezinde 2 araca yüklenen tahrip gücü yüksek patlayıcıların infilakı sonucu gerçekleşti. İlçe merkezinin en kalabalık noktalarında gerçekleşen patlamaların ardından ilçede uzun süre yaralılar için kan anonsları yapıldı. İlçe merkezini kana bulayan saldırıların ardından halk paniğe kapılırken, toplanan vatandaşlar da Suriyeliler aleyhine gösteriler yaptı. Bunun üzerine de Suriyelilerin kaldığı çadır kentler çevresi güvenlik çemberine alınırken, vatandaşlardan sokağa çıkmamaları istendi.

İlk patlama merkezdeki Atatürk Caddesi’ndeki Reyhanlı Belediyesi’nin yanında meydana geldi. Bundan birkaç dakika sonra ise 600 metre uzaklıkta yine Atatürk Caddesi üzerinde karşılıklı olarak bulunan PTT binası ve Halk Bankası’nın ortasında kalan meydanda ikinci bir patlama oldu.

EMNİYET UYARMIŞ
Bu arada Emniyet’in, iki gün önce sınırdan iki şüpheli araç geçtiğini tespit ederek kendi birimlerini olası bir saldırıya karşı teyakkuzda olmaları yönünde uyardığı öğrenildi.

Bomba yüklü otomobiller yaklaşık 15 dakika arayla infilak ederken, 2 kilometrelik alanda etkili olan patlamalarla birlikte ilçede can pazarı yaşandı. Belediye ve PTT önünde çok sayıda araç hasar gördü. Elektriklerin de kesildiği ilçede izinli sağlık ve güvenlik personeli görev başına çağrıldı. Çevre il ve ilçelerden de Reyhanlı’ya ambulanslar sevk edildi. Patlamayla büyük panik yaşanırken olay yerinde toplanan bir grup, yoldan geçen Suriyelilere saldırdı. Polisler bu grubu havaya ateş açarak dağıtırken Hatay’ın değişik bölgelerindeki mülteci kampları çevresinde de geniş güvenlik önlemleri alındı.

PROVOKASYONA KARŞI DİKKAT
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Reyhanlı’da meydana gelen patlamayla ilgili açıklamasında, “Provokasyonlara karşı dikkatli olmalıyız” uyarısını yaptı. Saldırının ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i telefonla arayarak bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Basın Başdanışmanı Ahmet Sever aracılığıyla yaptığı açıklamada, başta Hatay olmak üzere tüm halka ‘provokasyonlara karşı uyanık ve dikkatli olunması’ konusunda uyarıda bulundu.

SABIRLI OLACAĞIZ, BUNU ATLATACAĞIZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Reyhanlı’daki patlamayla ilgili olarak şunları söyledi: “Buradan tüm Reyhanlı’daki kardeşlerimize şu mesajı göndermek istiyorum: Hassas bir süreçteyiz. Özellikle çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık. Bu yeni dönemi hazmedemeyenler bu tür eylemler içerisine girebilir. Hatay’daki hassas durumu kaşımak suretiyle de adımlar atabilirler. Sabırlı olacağız ve bu süreci inşallah atlatacağız.”

KİM OLURSA OLSUN HESABINI SORARIZ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, patlamaların arka planı aydınlatıldıktan sonra gerekenlerin yapılacağını belirterek, “Ne yapacağımızı da herkes açıkça görür. Yeter ki olay aydınlatılmış olsun. Olayı icra edenler veya tahrik edenler, azmettirenler, kısa sürede ortaya çıksınlar. Kim olursa kim planlamış, icra etmişse, arkasındaki güç ne olursa olsun bunun hesabını sorarız” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de patlamanın Suriye sınırında olmasından dolayı soru işaretlari oluştuğunu belirtti.

DIŞ POLİTİKAYI GÖZDEN GEÇİRİN
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile telefonla görüşerek bilgi aldıktan sonra yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı kınadı ve şunları kaydetti: “Tüm halkımızı soğukkanlı olmaya davet ediyorum. Hükümeti elindeki güç ve imkânları kullanarak saldırıyı tüm yönleriyle aydınlatmaya ve halkımızın güven ve huzuru için, iç ve dış politikalarını gözden geçirerek gereken önlemleri almaya çağırıyorum.”

SURİYE’DE ÇÖZÜM İVMELENMİŞKEN...
Almanya’da resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, patlamaların zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirterek, “Bütün dünyada Suriye’de çözüm konusunda bir ivme oluştuğu bir dönemde bunların olması tesadüf değil. Kim ne gerekçeyle olursa olsun dışardaki herhangi bir kaosu Türkiye’ye yansıtmak isterse bunun karşılığını görür. Kimse gücümüzü test etmeye cüret etmemeli” dedi.

‘SALDIRININ FAİLLERİ SURİYE BAĞLANTILI’
Saldırının failleriyle ilgili ilk açıklamalar ise akşam saatlerinde İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dan geldi. Güler, Hatay’da TRT’ye yaptığı açıklamada, “Olayı gerçekleştiren örgüt ve bağlantılı olduğu kişiler tespit edildi. Saldırganlar Suriye rejim ve istihbaratı yanlısı” dedi. Atalay da “Tespitlerimiz faillerin yurt içinden olduğu yönünde. El Muhaberat’la bağlantılı oldukları belirlendi” açıklamasını yaptı.


  http://www.radikal.com.tr/1133127113312711

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kaç kere Hesap Sorduk! - Kim Bilir

  Sabır, provakasyon, hesap soracağız, kimse bizim gücümüzü sınamasın..... Ne oluyor konuşunca.... Sabrın sonu selamet mi? Provakasyonun sonu cennet mi? Hesap sorduklarımız ödedi mi? Bizim bir gücümüz mü var ki sınıyorlar? En iyisi barış.....Hem de her durumda, koşulsuz şartsız

  Analar Ağlamasın! - Kim Bilir

  İşte Barış... Karşı çıkılan Barış...Söylemekle gerçekleşmeyen barış...Barış güçlü isen olur. Devletine Milletine kast edenleri caydırıp, cezalandırabiliyorsan vardır. Hele Ülkemiz gibi gücün ve caydırıcılığın çok önemli olduğu savaş çoğrafyasında. Anneler günü ve sebepsiz uçup giden canlar. Şimdi analar ağlamıyor mu? Yarın bu analar bu acıları unutacak mı! Eğer zayıfsan karşılık verip bastıramıyorsan, her gün birileri gelir böyle ağlatır memleketin analarını

  sınırdan iki şüpheli araç geçtiği tespit edilmiş. - demlicay2011

  ama düzen gereği zannedersem el konulmamış. sivil polislerin kaynadığı yerde iki koca kamyonun ne işi var. tam bir düzemece senaryo. işte şimdi küçük amerika olduk. amerikada ara sıra böyle vatandaşlarını gözden çıkarır. vatan millet için. 6 askeri hatırlayınız.

  hep aynı... - mizginmeziyet

  davutoğlunun açıklaması şöyle: türkiye sorumlları açığa cıkaracak kadar güçlü bir devlettir. hiçbiriniz şaşırmadınız değil mi bu açıklamaya hep aynı cümleler iç ve dış bütün krizlerde aynı savunma ya allah aşkına kaç olayın faillerini açığa çıkarttınız?? uludereyi açıkladınız mı düşürülen uçağınızın öldürülen pilotlarınızın hesabını verdiniz mi?? halkı kandırmayın oyalamayın en azından bu sefer bir ilki gerçekleştirin.

  gürkang - gürkang

  Memleketimizi emperyalist oyunlara alet edenler ne yazık ki bu iğrenç satranç oyununda "kan" dökmüşlerdir. Ve ne ilginçtir ki kendi topraklarında barındırdıkları teröristleri görmezden gelip suçluyu bir gün bile bitmeden bulmuşlardır !

  HÜKÜMETİN HİÇBİR HATASI BU VAHŞETİ HAKLI KILMAZ - Germiyen

  Hükümetin birçok hatası olabilir ancak hiçbiri bu vahşeti hakkettiğimizi göstermez. Bu vahşeti hakkettiğimiz doğrultusunda yorum yapanlar hangi hata bu vahşeti haklı kılar? Bu kadar fanatizm olmamalı...İnsanlar paramparça olmuş...Ancak bir kafa var ki onların ön kabullerini parçalamk çok zor...

  Olayın sorumluları - gencoy

  Olayın sorumlularını bulacağız demişler. Olayın sorumlusu başta Padişah Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere onu takip eden koyun sürüsüdür. Onların vahşi ve savaş yanlısı dış politikalarıdır. Bir ülkenin iç karışıklığına mudahil olup bu karışıklığa destek olursan ne bekliyorsun sana çiçek mi gönderecek adamlar? Sonra kalmış barış sürecinden geçiyoruz. Daha dün ABD'de savaş davullarını çaldın. Kanla besleniyorsun Erdoğan kanla. Seni bu halk ve tarih hiç affetmeyecek. O %52 senin yanında olsa ne olur olmasa ne olur. İnsanlar ölüyorya sen oy toplamak için popülist politikalarına devam et. İkinci hitler seni...