Hatay'da büyük orman yangını

Hatay'da büyük orman yangını
Hatay'da büyük orman yangını
Hatay'da 5 Ağustos'te başlayan ve halen devam eden yangın, merkeze bağlı Alahan köyü yakınlarındaki ormanlık alana kadar ilerlerdi. Yangın şehir merkezinden de görülüyor.

Merkeze bağlı Dikmece, Gülderen, Oğlakören, Alahan köyleri arasında çıkan ve Karaali ile Karlısu beldelerine kadar ilerleyen orman yangını devam ediyor.

HATAY - Merkez'e bağlı Gülderen, Dikmece ve Oğlakören köylerinde 5 Ağustos 02.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan ve halen devam eden yangın, merkeze bağlı Alahan köyü yakınlarındaki ormanlık alana kadar ilerlerdi.

Yanan ormanlık alanlar, şehir merkezinden de görülüyor. Etkisini sürdüren orman yangınında şimdiye kadar 700 hektar üzerinde alanda yer alan kızıl çam ormanı zarar gördü.BAKAN ENGİN İNCELEME YAPTI
Hataylı olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, henüz kontrol altına alınamayan orman yangıyla ilgili çalışmaları dün yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Yangın kontrol merkezinde açıklama yapan Bakan Ergin, şu ana kadar 700 ile bin hektar arasında kızılçam ormanının zarar gördüğünü, yangını kontrol etmek amacıyla çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Bakan Ergin, "Bulunduğumuz Gülderen Köyü kırsalında başlayan yangın maalesef rüzgarın etkisiyle çok geniş bir alana yayılmış durumda. Yangından şu ana kadar Karlısu Beldesi, Gülderen, Oğlakören, Dikmece Köyümüz ile Karaali Beldemiz etkilenmiş durumda. Dün, Özellikle Oğlakören ve Gülderen köylerinde yerleşim yerinin içine kadar yaklaşmış bir ateş söz konusuydu. Bugün hamdolsun öyle bir tehlike söz konusu değil. Arazinin sarp olması ve yol imkanlarının bulunmamasından kaynaklı doğrudan müdahale yapmakta zorlanıyor ekiplerimiz. Şu ana kadar 700 ile bin hektar arasında bir kızılçam ormanı maalesef yanmıştır" dedi.

Yangına müdahale eden ekipler hakkında da bilgi veren Bakan Ergin şunları söyledi:

"Şu anda 7 helikopter, 3 uçakla müdahale ediliyor. Bununla beraber 50'yi aşkın arasözle 500'ün üzerinde çalışanla yangına müdahale ediliyor. İnşallah hava şartları da müsaade ederse kısa zamanda yangın kontrol altına alınacak. Tek tesellimiz şu ana kadar can kaybının olmaması."

Bakan Ergin, yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. (ajanslar)