Hatay'da büyük patlama

Hatay'da büyük patlama
Hatay'da büyük patlama
Cilvegözü Sınır Kapısı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Olayda ilk belirlemelere göre 10 kişi yaşamını yitirdi, 27 yaralı var
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

Radikal.com.tr - Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki personel lojmanlarının yakınında bugün büyük bir patlama meydana geldi.

Cilvegözü Sınır Kapısı bölgesindeki gümrük personelinin lojmanlara çok yakın bir noktada bugün saat 15.00 sıralarında büyük bir patlama oldu. Olayda Türk ve Suriyeli10 kişi hayatını kaybetti. 27 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralılar ambulanslarla Reyhanlı Devlet hastanesi’ne kaldırıldı.

Sınıra en yakın mahalle olan Cilvegözü Muhtarı Mahmut İri, patlama sesinin iki kilometre öteden duyulduğunu söyledi. Suriye plakalı bir aracın Türkiye ’den Suriye’ye geçerken sınır kapısına geldiği sırada infilak ettiğini belirten İri, “Giden bir araç, Türkiye Suriye arasında yardım gidiyor sürekli. Bu araç onların arasına karışmış. Normalde geçişler kolayca sağlanıyor. Ama boş araç geçerse kolay. Dolu ya da yüklü araçlarda arama yapılır. Normalde yardım araçları kenarda durur sırasını bekler. Otomobiller transit geçer. Bu araba da transit geçmiş. kapıya geldiği zaman patlatmış” diye konuştu

İHH Yardım Kuruluşu’na bağlı olarak bölgede çalışan Burak Karcıoğlu’nun verdiği bilgilere göre patlayan araç nedeniyle sınır kapısına ait binalarda da büyük bir hasar gelmiş durumda. 

 

BAZI ÖLÜ VE YARALILAR SAHRA HASTANESİNDE

 

Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Radikal’e yaptığı açıklamada ölü ve yaralıların daha fazla olduğunu belirterek “Suriye tarafında Bab el Hava kapısının ötesinde bir sahra hastanesi var. Bazı ölü ve yaralıların bu hastaneye götürüldü bilgisini aldım” dedi.

 

HER YERDE İNSAN VÜCUDU PARÇALARI VAR

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bir kamyonu bekleyen araç sahibi Mehmet Keskin ise Radikal’e yaptığı açıklamada sınır kapısının halini şöyle anlattı: “Benim de aracım hasar gördü. Bomba patlamış. Canlı bomba imiş… Şu anda her yerde kafa kol vücut parçaları var. Kapıda büyük hasar var. Etrafta on-on beş araç yanmış durumda. Mersin’den getirdiğim bir ambülans vardı. Suriye’ye geçirecektik. O da kamyonumla birlikte paramparça oldu.”

Mehmet Keskin, “ben şoförüme de ulaşamıyorum. Ölen kişilerden biri şoförüm olabilir. Ne yapacağımızı bilemiyoruz” diye konuştu. Sınırdaki yardım araçarının ekseriyetle insani için yardım yükü taşıdığına dikkat çeken mehmet Keskin, “Yağ patates yükü götürüyoruz. İnsanlık namına çok düşük fiyatlar yardım yükü götürüyoruz. Uluslararası lojistik bölgesi. Burada bir savaş var insanlık dramı var. Korkuyoruz bu durum Hatay’a sıçrayacak” dedi


 


  http://www.radikal.com.tr/112090511209054

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hay. - egekara

  Hay solcular kadar kafaniza tas dussun bu sagin akil sagligi kesinlikle yerinde degil,be akilsiz kardesim solcular niye diktatorleri desteklesin,solcular basbas bagiriyorda sizin o yillarin kirini icinde barindiran ikiyuzlu kulaklariniz bunu bir turlu almadi ne kadar merakli imissiniz birilerinin canini almaya ne kadar merakliymissiniz diktatorlerinizi dolayli yoldan yalakaligini yapmaya ,Suriye'nin nesini gormuyelim herkes goruyor Suriye de ne oldugunu yakinda senin (!) memleketinin saginda solunda da buna benzer seyler gorme olasiligin var ki Simdi senin(!) ulkende de halklar ayaklanabilir(!) (bakiyim ona ne diyeceksin ,sen soyleme ben soyluyim Sen zaten birileri birsey yapinca onlara Terorist diyorsun ama ayni sey Suriyenin basina gelince orada diktatorler var VE halk ayaklaniyor oluyor bu ne ikiyuzluluk Diktatorluk diyorsan o zaman al o AKP ni basina cal,Solcular diyorki :kardesim o ulkede(suriyede yada turkiyede) bir Diktator olabilir,demokrasi adi altinda istedigi sekilde borUsunu otturen birileride olabilir iyide DERDI SENI MI GERDI diyorlar birak o ulkenin halki kendisi bunu halletsin hallederde zaten kimse zalimin karsisinida kaybetmemistir tarih boyunca zalimin sonu Tarihi copluktur SEN NIYE BURADAN ATESLENIYORSUN! solcular bunu diyorlar ,sen ne diyorsun :Esadin diktatorlugune hayir ama SUUDI'nin KATAR'in ABD nin ISRAIL'in FRANSA'nin AKP'nin diktatorlugune HE ,kronik ikiyuzluluk vakasi, allah sonunuzu hayir etsin.

  Anladığım - farqini

  kadarıyla olayı suriye yönetimine mal etmenin planı yapılıyor, herkesten önce muhaliflerin meydana çıkıp açıklama yapmaları veu esed yönetimini suçlmaları çok manidardır, chpli hatay miletvekili türkiyeden muhaliflerce çalınıp suriyede iç çatışmada kullanılan 400 araçtan bahsediyor, bu araçlar hergün türkiyeden suriyeye gidip geliyorlar, üstlerine monte edilmiş ağır silahlarla birlikte, bunu t.b.m.m'nin iç komisiyonuna soru önergesi olarak sundum ama en ufak bir açıklama yapılmadı diyor, patlatılan araç suriye plakalıymış ve efendim şu ana kadar suriye yönetiminden açıklama gelmemiş gibi olayı manipüle etmeye yönelik haberlerin dışında diş dokunur bir bilgi yok. türk hükümeti sessiz, 400 aracı çalanlar o araca suriye plakası monte etmeleri kaç dakikalarını alır sizce? sormak lazım akp hükümetine ve onun çok değerli!!! dışişleri bakanına; bu araçların akibetini biliyormusunuz? bu aracın o çalınan araçlardan olup olmadığı konusunda net bir bilgiye sahipmisiniz? bu dış politikanızın bomerang gibi dönüp sizi vuracağını hesap ettiniz mi?

  Suriyeyi görmeyenler.. - evetisyan06

  Suriye ve diğer Arap ülkelerinde birinci dünya savaşı sonrası sömürge onu takip eden dönemde de kuklu diktatörler vardır. Şimdi halk ayaklanmaları bu diktatörlere karşı. Görünen o ki bizim solcular, demokrat geçinenler var güçleriyle diktatörlere destek olma çabasında. Neden? Çünkü bir yerleri yok, tutarlı bir tavırları, sözlerine bir sadakatleri yok; tek dertleri var AKP nerede ise karşısında olmak! Bugün Suriyede %10luk bir azınlığın diktatörlüğü vardır ama bizim sözde özgürlük düşkünü solcularımızı %90 halkın değil %10 azınlık diktatörlüğünün yanında saf ve alkış tutuyorlar. Olay hemen Suriyeye bağlanmış ne malum yine DHKP_-C veya PKK işi olmadığı? Hnai bizim solcular pek severler ya bu örgütlerin terörizmini. Kaldı ki Suriye bu iş Türkiyenin Suriye politikası yüzünden olsa dahi bu haklıyı haksız yapmaz sadece bunu yapanı daha haksız yapar. İşte terör böyle bir şey ama burda teröre lanet yağdırıp diğer bir haberin altında DHKP-C, PKK vs örgütlere güzellemeler yazmak bizim solun kronik tutarsızlığı.

  bu akp - farqini

  hükümetinin dış politikadaki iflasının ve herşeyi eline gözüne bulaştırmanın neticesidir, çok iyi biliyoruz ki, abd hiç bir zaman kendi işini kendisi yapmaz, piyon veya taşeronlrına yaptırır, suriye olayında da akp hükimetini görevlendirdi, tek amaç siyonist israil devletinin her anlamda güvenliğini sağlamak, suriyede yaratılan iç savaş, getirilen patriyotlar, açılan nato üsleri, hepsinin tek amacı israilin güvenliğidir, bu gün israilin bölgedeki en büyük müttefiki akp hükümetidir, meydanlarda müslüman, kapalı kapılar ardında, israilin dostlarıdırlar. bu olayı gerçekleştirenler de akp nin desteklediği ve son zamanlarda desteğini çektiği eli kanlı terör çeteleridir, bu akp hükümetine açık bir uyarıdır. ya bizi desteklemeye devam edersin, yada biz istediğimiz zaman ülkenizi kan gölüne çeviririz, şimdi sormak lazım sayın davudun oğluna dış politikanızın ve çok derin stratejinizin inşası bu muydu? şu an itibari ile ölen 9 kişi ve suriyede ölen binlerce kişinin kanı ellerinize yapışmış durumdadır, bunun hesabını nasıl vereceksiniz Allah'a?