Hatay'da büyük patlama

Hatay'da büyük patlama
Hatay'da büyük patlama
Cilvegözü Sınır Kapısı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Olayda ilk belirlemelere göre 10 kişi yaşamını yitirdi, 27 yaralı var
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

Radikal.com.tr - Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki personel lojmanlarının yakınında bugün büyük bir patlama meydana geldi.

Cilvegözü Sınır Kapısı bölgesindeki gümrük personelinin lojmanlara çok yakın bir noktada bugün saat 15.00 sıralarında büyük bir patlama oldu. Olayda Türk ve Suriyeli10 kişi hayatını kaybetti. 27 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralılar ambulanslarla Reyhanlı Devlet hastanesi’ne kaldırıldı.

Sınıra en yakın mahalle olan Cilvegözü Muhtarı Mahmut İri, patlama sesinin iki kilometre öteden duyulduğunu söyledi. Suriye plakalı bir aracın Türkiye ’den Suriye’ye geçerken sınır kapısına geldiği sırada infilak ettiğini belirten İri, “Giden bir araç, Türkiye Suriye arasında yardım gidiyor sürekli. Bu araç onların arasına karışmış. Normalde geçişler kolayca sağlanıyor. Ama boş araç geçerse kolay. Dolu ya da yüklü araçlarda arama yapılır. Normalde yardım araçları kenarda durur sırasını bekler. Otomobiller transit geçer. Bu araba da transit geçmiş. kapıya geldiği zaman patlatmış” diye konuştu

İHH Yardım Kuruluşu’na bağlı olarak bölgede çalışan Burak Karcıoğlu’nun verdiği bilgilere göre patlayan araç nedeniyle sınır kapısına ait binalarda da büyük bir hasar gelmiş durumda. 

 

BAZI ÖLÜ VE YARALILAR SAHRA HASTANESİNDE

 

Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Radikal’e yaptığı açıklamada ölü ve yaralıların daha fazla olduğunu belirterek “Suriye tarafında Bab el Hava kapısının ötesinde bir sahra hastanesi var. Bazı ölü ve yaralıların bu hastaneye götürüldü bilgisini aldım” dedi.

 

HER YERDE İNSAN VÜCUDU PARÇALARI VAR

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bir kamyonu bekleyen araç sahibi Mehmet Keskin ise Radikal’e yaptığı açıklamada sınır kapısının halini şöyle anlattı: “Benim de aracım hasar gördü. Bomba patlamış. Canlı bomba imiş… Şu anda her yerde kafa kol vücut parçaları var. Kapıda büyük hasar var. Etrafta on-on beş araç yanmış durumda. Mersin’den getirdiğim bir ambülans vardı. Suriye’ye geçirecektik. O da kamyonumla birlikte paramparça oldu.”

Mehmet Keskin, “ben şoförüme de ulaşamıyorum. Ölen kişilerden biri şoförüm olabilir. Ne yapacağımızı bilemiyoruz” diye konuştu. Sınırdaki yardım araçarının ekseriyetle insani için yardım yükü taşıdığına dikkat çeken mehmet Keskin, “Yağ patates yükü götürüyoruz. İnsanlık namına çok düşük fiyatlar yardım yükü götürüyoruz. Uluslararası lojistik bölgesi. Burada bir savaş var insanlık dramı var. Korkuyoruz bu durum Hatay’a sıçrayacak” dedi