Hatay'da cenaze sonrası gösteriye polis müdahalesi

Hatay'da cenaze sonrası gösteriye polis müdahalesi
Hatay'da cenaze sonrası gösteriye polis müdahalesi
Sosyal medya üzerinden yapılan eylem çağrıları üzerine Gezi Parkı kapatıldı, polis Taksim çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

ANTAKYA - Antakya'da dün akşam Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki (ODTÜ) eyleme destek ve Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in katil zanlılarının ortaya çıkarılması için düzenlenen gösteride yaşamını yitiren 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın bugün öğleden sonra toprağa verilmesinin ardından da bölgede benzer görüntüler oluştu.

Atakan'ı polisin öldürdüğünü savunan 1000 kişilik gruba polis tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Müdahale sırasında grubun arasında bulunan CHP milletvekilleri de, tazyikli su ve gaz bombalarının hedefi oldu.

Ahmet Atakan'ın Çekmece Beldesi'ndeki cenaze töreninin ardından toplanan kalabalık grup, Uğur Mumcu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Armutlu Mahallesi'nde toplanan ve Gündüz Caddesi boyunca yürüyen grubun önüne barikat kuran polis, 'dağılın' uyarısında bulundu. Grubun yürüyüşü sürdürmesi üzerine polis, tazyikli su ve gaz bombası kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Bu sırada, yürüyen grubun arasında bulunan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz da, tazyikli su ve gaz bombalarının arasında kaldı.

Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Osmaniye'den gelen ekiplerle de takviye edilen polisin tazyikli su gaz bombalarıyla müdahalesiyle yürüyüş yapan gruptakiler ara sokaklara dağıldı.


OLAYLAR YENİDEN BAŞLADIPolisin sert müdahalesi karşısında ara sokaklara dağılan grup bir süre sonra yeniden toplandı. Gündüz Caddesi'nde polis müdahalesine karşı çöp konteynerleri ile barikat kuran grup, araç lastiklerini ateşe verdi.

Polis, göstericilerin yeniden yürüyüşe geçmesi ihtimali üzerine bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu sırada polis yetkilileri ile bazı göstericiler ve milletvekilleri arasında sert tartışmalar oldu.


MEHMET EZER - RAMAZAN ÇELİK - MURAT KİBRİTOĞLU / DHA