Hatay'da 'ÖSO bayraklı okul' tartışması

Hatay'da 'ÖSO bayraklı okul' tartışması
Hatay'da 'ÖSO bayraklı okul' tartışması
Hatay Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Reyhanlı'da Suriyeliler için açılan ve tabelasında ÖSO bayrağı bulunan okuldan haberleri olmadığını söyledi. Hatay Valiliği ise, sözü edilen yerin 'okul değil, danışmanlık hizmeti veren bir yer' olduğunu açıkladı.

ANTAKYA – Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Reyhanlı ilçesinde Suriyeliler için açılan ve tabelasında Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) simgeleyen bayrak yer alan okuldan haberleri olmadığını söyledi. Hatay Valiliği ise, sözü edilen yerin ‘okul değil, danışmanlık hizmeti veren bir yer’ olduğunu açıkladı. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ise "Milli Eğitim Müdürü de bizi doğruluyor. O zaman neden müdahale etmiyor?" dedi. Dudu, olayı soru önergesiyle TBMM'ye taşıdı.

Reyhanlı ilçe merkezinde çok sayıda Suriye okulu açıldığına dikkat çeken Milletvekili Mevlüt Dudu, twitter hesabından, "Reyhanlı'da bir tabela! Bunun hesabını kim verecek! Bu ülkede ÖSO nasıl okul açar?" diye tepki gösterdi. Dudu'nun ilçe merkezinde çok sayıda bu okullardan bulunduğunu açıklaması üzerine, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, "Reyhanlı'da, Suriyelilerin eğitimi için açılan yasal bir okul yok" dedi. Okul açılışı için gerekli yasal işlemlerin belli olduğunu, bu yasal işlemler için de, kendilerine gelen herhangi bir başvuru olmadığını belirten Şimşek şöyle konuştu:

"Orada, öyle bir okul yok. Bizim açımızdan, okul açmanın kuralları bellidir. Bu kurallara uygun hareket ederek, bize başvuran kimse olmadı. Söz edilen yer, bizim bilgimiz dışında. Yasal olarak da, bizde okul olarak görünmüyor. Rehabilite amaçlı, Suriyeli birkaç aile bir araya gelerek, böyle bir girişimde bulunmuş olabilir. Bina kiralayarak, kendilerine yer tutmuş olabilirler. Eğer bu şekilde bir merkez açmışlarsa, bizim buna yapabileceğimiz bir şey yok."


VALİLİK: OKUL DEĞİL, DANIŞMANLIK YERİ
Hatay Valiliği resmi internet sitesinden de, tabelasında ÖSO'yu simgeleyen bayrak olan ve üzerinde okul olduğu yazılı yer ile ilgili açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, sözü edilen yerin okul değil, Suriye'den kaçarak, Türkiye 'ye sığınan çocukların rehabilite edildiği danışmanlık yeri olduğu belirtildi. Valilik internet sitesinde yayınlanan açıklama şöyle:

"Bilindiği üzere, ülkemize yasal yollardan giriş yaparak, Reyhanlı İlçemize geçici olarak misafir edilen Suriyeliler vardır. Konu ile ilgili olarak yerinde yapılan inceleme sonucunda; Okul olduğu belirtilen yerin, ülkemize yasal yollardan pasaportla gelerek, oturma izni bulunan Suriyelilere ve çocuklarına danışmanlık hizmeti yapan bir yer olduğu, bu yerde Suriye'deki savaştan kaçarak, ülkemize sığınan Suriyeli çocuklara rehabilitasyon hizmeti verildiği ve danışmanlık hizmetini yerine getirmeye çalışan kurslar düzenlendiği, Suriye'de iken devlet okullarında öğretmenlik yapmış gönüllü kişilerin danışmanlık yaptıkları, bu yerde Suriyeli çocukların Türkiye'ye uyumlarını sağlamak için pratik bilgilerin verildiği, çocukların yaşadıkları savaş ortamı korkusundan uzaklaşmaları, toplumla barışık bir hayat yaşayabilmeleri için sosyal etkinliklere yer verilen sosyal bir merkez olduğu, kamuoyuna saygı ile duyurulur."


TBMM'YE TAŞINDI
Milli Eğitim Müdürü'nün yaptığı açıklamanın kendi iddialarını doğruladığına dikkat çeken Milletvekili Mevlüt Dudu, "Reyhanlı'nın merkezinde, okul adı altında faaliyet gösteren, buralara neden müdahale edilmiyor, göz yumuluyor" diye konuştu. 'Züheriye Okul Lisesi' adıyla açılan okulun Suudi Arabistan uyruklu bir işadamı tarafından finanse edildiğini ileri süren Dudu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Dudu, önergesinde şu sorulara cevap istedi:

"'Züheriye Okul Lisesi' açılırken, ülkemiz eğitim kurumlarından izin alınmış mıdır? Adı geçen okulun Uluslararası hukuk açısından konumu nedir? Aynı okulun Türk Ulusal hukuku açısından konumu nedir? Okulu finanse ettiği söylenen Suudi Arabistanlı kişi ile okul idarecileri ve öğretmenleri hakkında herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Anılan okula izin alınmış ise bu izinin kriterleri nelerdir? İzin alınmamış ise bu okulun varlığından devlet yetkilileri habersiz midir? Haberli iseler bu okula hangi şartlar nedeniyle göz yummaktadırlar? İsteyen her yabancı kişinin bizim ülkemizde böyle okul ya da okullar açmaya hakkı var mıdır? Anılan okul ile ilgili bu güne kadar bir inceleme yapılmış mıdır? Yapılmamış ise, neden yapılmamıştır? Anılan okulun Milli Eğitim Bakanlığı ile herhangi bir bağı var mıdır? Varsa nelerdir? Anılan okulun ülkemizde başka benzerleri de var mıdır? Varsa bunlar nerelerde kaç tanedir? Hükümet olarak, Suriyeli mültecilerin çocuklarının eğitimleri ile ilgili bir program düşünülmüş ya da hayata geçirilmiş midir? Böyle bir program varsa nedir?"


CAN KÜÇÜKÖZKAN-RAMAZAN ÇELİK / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115141111514119

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MEB - huberhirsch

  MEB önce kendi okullarında doğru düzgün eğitim versin de Suriyelilere sonra karışsın.

  kılıf - dj_enkidu

  iyi kılıf uydurmuşlar: "okul değil, danışmanlık hizmeti"

  Biraz araştırma - nozsel

  Mültecilerin, göçmenlerin bin bir tane sorunu var. En önemlilerinden birisi de çocukların eğitimi. Ülke içinde yasal varlıkları kabul edilene kadar (bu yıllar alabiliyor), çocuklarını bizim okullara gönderemeyebilirler. Bu şekilde, çakma okullarla bu açığı kapatmaya çalışmaları en doğal haklarıdır. Bence burada sorun, bu okulun(!) varlığı değil. Asıl sorun -eğer doğruysa- bunu bizim değil de, Araplar'ın finanse ediyor olması. Paramız mı yok? El Nusra'yı finanse edeceğimize, bu okulları(!) finanse edelim. İster teröristin çocuğu olsun, ister Esad'ın torunu olsun; bu çocuklara bakamıyorsak, "ülkemizde bilmem kaç bin tane sığınmacıya bakıyoruz" diye hava atamayız, atmamalıyız.

  ... - Selosl

  Danışmanlık mı? Nasıl oy kullanacakları hakkında mı?

  Valiliğin açıklaması doğru olsa bile - metinc

  Valiliğin açıklaması doğru olsa bile orada ÖSO bayrağı olması yanlıştır. Yani, bu bahsedilen mekan Suriye'den gelen sığınmacılar için bir danışmanlık merkezi olsa dahi, burası ÖSO denetiminde olmadığı ve Suriye'den gelen sığınmacıların hepsinin doğrudan ÖSO ile bağlantılı olmayabileceği, hatta bir kısmının ÖSO'nun şiddetinden kaçtığı hesap edilirse bu mekanda ÖSO bayrağının bulunması hatalıdır. Bu, Suriyeli sığınmacıların ÖSO taraftarı olduğu önkabulünü taşır ve bunun kabul edilebilir bir yanı yok. Kaldı ki Suriyeli sığınmacılara destek verecek olan örgüt ÖSO değildir; bu örgütler Türkiye ile birlikte çalışan uluslararası örgütler olabilir (UNHCR, IMO, ICMC, vs.) Türkiye'nin resmen tanımadığı örgütlerin böyle merkezler açabilmesi Türkiye'de adli ve idari boşluklar olduğunu gösterir. Valilik, kaş yapayım derken göz çıkarmıştır.

  roj TV - Al Capone

  çapulçu gezi eylemcileri olsaydi, bak hemen bilirlerdi - Terrorist basi besleyen ulke olduk - bir de gelip Fransaya, ve bazi avrupa ulkelere ders vermeye kalkiyoruz, mesela Roj TV vs ....

  ATATÜRK İLKE VE İNKLAPLARINA.... - ibrahimi

  Tam da CHP ye göre flaş bir iş... Atatürk İlke ve İnklaplarına aykırı mı aykırı... İşi gücü olmayanlara bulunmaz Bursa Kumaşı.. O örtülü bayanları ESAD'a (orada savaş var, ne olur ne olmaz)veya CHP'ye teslim etmeli.