Hatay'da Paskalya Bayramı kutlandı

Hatay'da Paskalya Bayramı kutlandı
Hatay'da Paskalya Bayramı kutlandı
Hristiyanların kutsal bayramı Paskalya, Hatay'da kutlandı.

HATAY - Hatay'da Paskalya Bayramı nedeniyle Ortodoks Kilisesi'nde ayin yapıldı.

Ayini Ortodoks Kilisesi ruhani liderlerinden Jan Dellüler, Dimitri Doğum ve Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil yönetti. Ayinde, İncil'den bölümler okunup dua edildi, dilek tutulup mum yakıldı, ilahi okundu.

Dellüler, yaptığı konuşmada, Paskalya Bayramı'nda Suriye 'de kaçırılan din adamlarından haber alınamamasından dolayı üzgün olduklarını söyledi.

Bundan dolayı bayramı buruk kutladıklarını dile getiren Dellüler, şunları kaydetti:

"Metropolitlerimiz Pavlus Yazıcı ve Yuhanna İbrahim esaret altında. Birileri tanrının verdiği yaşam hakkını gasp etmiş. Hiç kimse tanrının verdiği yaşam özgürlüğünü ipotek altına almaya yetkili değildir. Onun için bu diriliş gününde onların da esaretten kurtulmaları için dua ettik."

Dimitri Doğum da buruk bir bayram geçirdiklerini ifade ederek, ayini gerçekleştirdiklerini ancak geleneksel paskalya kahvaltısını ve resmi bayramlaşma törenini bu yıl için kaldırdıklarını belirtti. (aa)


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  HATAY

  ,

  haber

  ,

  Yaşam

  ,

  Antakya

  ,

  Ortodoks

  ,

  Resmi

  ,

  ipotek

  http://www.radikal.com.tr/113226311322631

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DİN ADAMLARIMIZIN GÜNAHI NE :( - BARİSİM

  Hiç bir insana zararı olmayan sadece allah için çalışan patriklerimizin serbest bırakılmasını istiyoruz artık.Patriklerimiz esir alınmadan önceki türkiye ziyaretlerinde de suriyede her kesimle kardeşçe yaşadıklarından bahsetmişti, peki o sözlere karşılık esir alınmaları ve şoförlerinin öldürülmesi kalleşlik değildir de nedir? Burda muhalifler patriklerimizi kaçırarak kime mesaj vermek istiyorlar, anlayamıyoruz.Biz allahına inanan herkesle kardeşçe yaşayan hristiyan insanlarız, umarım patriklerimiz iyi durumdadırlar:( TANRI ONLARI KORUSUN, bu kadar insana tanrıya dini hizmet eden patriklerimizin serbest bırakılmasını istiyoruz.Umarım işkence yapılmaz:( hedefi kardeşlik olan siyasetle alakası olmayan patriklerimiz serbest bırakılır umarım.Süryani cemaatine bağlı bir türkiye ermenisi olarak dinlere,dini liderlere ve ırklara karşı yapılan tüm kötü fiilleri protesto ediyor, kınıyorum.