Hatay'da Suriye sınırına roketatara dayanıklı duvar örülüyor

Hatay'da Suriye sınırına roketatara dayanıklı duvar örülüyor
Hatay'da Suriye sınırına roketatara dayanıklı duvar örülüyor
TSK, Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki Suriye sınırına hendek kazıp duvar örüyor. 2.5 metre yüksekliğinde, 1 metre kalınlığındaki duvar roketatara dahi dayanıklı.

RADİKAL- Türk Silahlı Kuvvetleri, yasa dışı geçişlerin önüne geçmek ve kaçakçılığı önlemek için 3'üncü Hudut Taburu Komutanlığı sorumluluk sahasındaki Yayladağı İlçesi'ne bağlı Güveççi, Görentaş, Uluyol ve Aşağıpulluyazı Mahallerinin Suriye sınırındaki noktalarına mayıs ayında hendek kazıp duvar örmeye başladı. Terör saldırılarının son günlerde artması üzerine çalışmalara hız verildi.

Şu ana kadar sınıra 2.5 kilometre uzunluğunda akordeon duvar örüldü. 2,5 metre yüksekliğinde, 1 metre kalınlığında ve üzeri tel örgülü olan duvarın roketatara dayanıklı olduğu belirtildi. Duvarın hemen arkasına ise 7 kilometre uzunluğunda, 4 metre derinliğinde hendek kazıldı.

KAMERALARLA İZLENECEK

Çalışmalar devam ederken, TSK bu önlemlerine ek olarak sınıra güvenlik kameraları yerleştirilecek. Belli noktalardaki kulelere yerleştirilecek olan kameralar 24 saat kayıt yapacak, Kameralar aynı zamanda gece görüşlü olacak. Bunların dışında askerler yine sınırda zırhlı araçlarla devriye gezecek.

Öte yandan hendek ve duvarın kaçakçılığa ağır darbe vurduğu belirtildi. Duvarın olmadığı bir noktadan Türkiye 'ye geçmeye çalışan bir grup kaçakçının yanındaki hayvanlardan 2'sinin hendeğe düştüğü, kendilerinin de diğer hayvanlarla birlikte Suriye tarafına kaçtığı kaydedildi.

(DHA)


  ETİKETLER:

  TSK

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  Gece

  ,

  güvenlik

  ,

  kayıt

  http://www.radikal.com.tr/140617614061761

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HESCO - Heathenpride

  HESCO adındaki bu bariyerler ABD tarafından Irak ve Afganistan'da bolca kullanılıyor, özetle içi toz-toprakla dolu, etrafı telle çevrili bariyerlerden ibaret bunlar. Kalekollar için TOKİ'ye falan gerek yoktu, bu bariyerler betondan da sağlam ve çok daha ucuz. Ama sorun bu değil. Öncelikle bu bariyerler kesinlikle IŞİD'in Türkiye'ye sızmasını engellemeyecek. PKK ile müzakereler başarıyla sonuçlansaydı, kalekol denen şeylere de gerek kalmazdı.