Hatay'daki Gezi gösterileri için 6 sınır dışı

Hatay'daki Gezi gösterileri için 6 sınır dışı
Hatay'daki Gezi gösterileri için 6 sınır dışı
Antakya'da düzenlenen Gezi Parkı eylemlerinde para dağıtarak eylemcileri organize ettiği ileri sürülen yardım kuruluşlarının, 'casusluk faaliyetleri yürüttüğü' ihbarı üzerine polisin operasyon düzenlediği 2 evde gözaltına aldığı yabancı uyruklular sınır dışı edildi.

HATAY - 2 gün önce düzenlenen operasyonda, eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in kızı olduğu öne sürülen Selin Temizel, Sinan G. ile Alman Natia S., İrlandalı Simon B, Arap uyruklu Usame H., İngiliz James A., Bruce S. ve İspanyol George G. gözaltına alındı. Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, gözaltına alınan 8 kişiden 6'sının sınır dışı edildiğini söyledi.
Kent merkezinde faaliyet gösteren Alman Arche Nova ve İngiliz MapAction yardım kuruluşlarına ait evlere yapılan baskında, yüklü miktarda para ve Nusayrilere ait bilgilerin bulunduğu dokümanlar bulunduğu öne sürüldü. 

İZİNSİZ KURULUŞ 
Alman yardım kuruluşu Arche Nova'nın, Hatay'da faaliyet yapmak için hiçbir resmi kuruluştan izin almadığı belirlenirken, bu kuruluşta görev yapanların eylemlere Türk bayraklarıyla katıldığı ve Esad yanlısı Nusayrileri kışkırttığı iddia edildi. Yardım kuruluşlarının, faaliyetlerini yürüteceği bir bürosunun olmadığı ve etkinliklerini kiraladıkları evlerden yürüttükleri öne sürüldü. Antakya'daki Gezi protestoları fotoğraf ve videoları da incelenerek bu gösterilerdeki konumları belirlendi.
Emniyette ifadeleri alınan, Alman Natia S., İrlandalı Simon B., Arap uyruklu Usame H., İngiliz James A., Bruce S. ve İspanyol George G. ifadeleri alındıktan sonra sınır dışı edildi. 2 Türk ise tutuksuz yargılanmak üzere salıverdi.  (Ramazan ÇELİK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114058111405812

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  esad yanlısı nusayriler(!) - denizantakya

  Esad yanlısı Nusayriler(!) derken neyi kastediyorsunuz?oraya gittiniz mi,meydanlarda kimlerin olduğunu gördünüz mü?tarafsız haber yapmak tarafsız bakmaktan geçer.eğer meydanlara inmeden haber yapacaksanız söyleyin bizde size izlenimlerimizi gönderelim.biz hep birlikte indik meydanlara...sisteme karşı duran kim varsa antakyanın kültür çeşitliliğine uygun protestolar gerçekleştirdik.eğer gelseydiniz görürdünüz(!)radikalin bu ayırımcı tavrı sürdürmesi durumunda ne kadar okur kaybedeceği konusunda fikri var mıdır?

  ///// - Al Capone

  Al Nunsra ya , Al qaida ya sinir disi yok mu ???