Hatay'daki telekulak iddiasına 8 yıl

Hatay'daki telekulak iddiasına 8 yıl
Hatay'daki telekulak iddiasına 8 yıl
İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli 47 polis hakkında hazırlanan iddianamede sanıkların, "Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarından 6 aydan 8 yıla kadar değişik oranlarda hapis cezasına çarptırılması istendi.

RADİKAL - Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli 47 polis hakkında hazırlanan iddianamede, sanıkların, "Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarından 6 aydan 8 yıla kadar değişik oranlarda hapis cezasına çarptırılması istendi.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Çiğdem'in hazırladığı iddianamede, aralarında MHP Milletvekili Adnan Şefik Çirkin'in de bulunduğu 13 mağdur ve 28 müşteki yer alıyor. Yasadışı dinlemelere ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı iddianamede Milletvekili Çirkin'in "selefilik terör örgütü"yle ilgili, farklı kimlikler üzerinden de çeşitli tarihlerde usulsüz dinlendiğine dair iddialar bulunuyor.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, "Usulsüz dinleme faaliyetlerinin milletvekili, emekli hakim, muhtelif rütbedeki emekli asker, iktidar ve muhalefetteki partilerin taşra organlarının mensupları, muhtelif rütbedeki polisler, muhtelif unvanlardaki kamu yöneticileri, belediye başkanı ve mahalli idarelerin atanmış yöneticilerini de kapsayacak şekilde, 'terör örgütü üyeliği', 'organize suç örgüt üyeliği', 'ihaleye fesat, çek senet, uyuşturucu faaliyetler' gibi gerekçelerle ve ancak suç-kişi arasında bir illiyet bağı kurulmadan ve zaman zamanda sahte isim ve adres kullanılarak gerçekleştirildiği" görüşüne yer veriliyor.

İddianamede, Hatay Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünce yapılan iletişimin tespit edilmesi, dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi çalışmalarıyla ilgili önleme dinlemeleri faaliyetlerinde usulsüzlüklerin tespit edildiği ifadesi yer alıyor.

Söz konusu dinleme eylemlerinin yaygın, sistemli ve organize bir şekilde yapıldığı kanaatinin oluştuğu vurgulanan iddianamede "Bu açıdan bakıldığında bu eylemlerin 'anayasal düzenin işleyişine' yönelik mahiyet taşıyıp taşımadığı yönünden değerlendirilmesi gerektiği, dolayısıyla 'araç fiillerin değil amaç fiillerin' üzerinde durulmasının uygun olacağı" kaydediliyor.
İddianamede sanıkların 6 aydan 8 yıla kadar değişik oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasadışı dinleme iddialarına ilişkin davanın 20 Nisan'da görülmeye başlanacağı öğrenildi.
AA