Hatay'ı 'kanaat önderleri' sakinleştirdi

Hatay'ı 'kanaat önderleri' sakinleştirdi
Hatay'ı 'kanaat önderleri' sakinleştirdi
Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın Gezi protestoları sırasında öldürülmesini protesto eden eylemciler bir süredir polisle karşı karşıya geliyordu. Kentteki kanaat önderleri dün gece tansiyonu düşürmeyi başardı.

HATAY - Hatay'da üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümünü protesto ederken polisle karşı karşıya gelen eylemcileri, bu kez kanaat önderleri sakinleştirdi. Eylemlerde yaşanan şiddetin önüne geçmek isteyen kanaat önderleri, dün akşam yapılan gösterilerde vatandaşların en önünde yürüdü.

Eskişehir'de 'Gezi Parkı' protestoları sırasında dövülen ve kaldırıldığı hastanede 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın cenazesinin 11 Temmuz'da toprağa verildiği Hatay'ın Armutlu Mahallesi'nde, o günden bu yana her gece yapılan gösterilerde olaylar çıktı.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in, ailelere 'çocuklarınıza sahip çıkın' çağrısının ardından dün Armutlu Mahallesi'nin ileri gelenleri de, gençlerle konuşarak, eylemlerin demokratik çerçevede yapılması ve olay çıkmaması yönünde uyarıda bulundu. Mahallede yaşanan olaylardan esnafın ve mahalle sakinlerinin olumsuz etkilendiğini belirten aralarında CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, Armutlu Yardımlaşma Derneği Başkanı Selahattin Nurlu'nun da bulunduğu kanat önderleri, dün akşam saatlerinde 5 bin kişinin katılımıyla yapılan eylemin ön sıralarına geçerek, gerginlik yaşanmasını engelledi. 


OTURMA EYLEMİ YAPTILAR
Armutlu Mahallesi'nden sloganlar eşliğinde yürüyerek, Uğur Mumcu Alanı'nda toplanan eylemciler, yere serdikleri 'Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ölümsüzdür' pankartı önünde yaklaşık 3 saat oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin sona ermesinin ardından grup dağıldı. 


CÖMERT İÇİN YAPILAN GÖSTERİLERİ DE SONA ERDİRMİŞLERDİ
Kanaat önderleri, 2 Haziran'da Taksim Gezi Parkı eylemlerinde çıkan olaylar sırasında, başından yaralanan ve götürüldüğü hastanede yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümünün ardından da eylemcileri sükunete davet etmiş; gerginliğin sona ermesi için olayların olduğu meydana çıkan Gündüz Caddesi'ni itfaiye aracıyla kapattırmış, kalabalığın meydana ulaşmasını önlemişti.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/114203511420352

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RADİKAL'in haber veriş biçimi.. - Düzgün Baba

  Bildiğim kadarı ile daha önceki gecelerde polis acımasızca saldırıyordu, dün gece saldırmadığı için olay olmadı. Yoksa oradaki topluluk kimseyi dinlemez. Taksim'de de polisin saldırmadığı zamanlar olay çıkmıyor, herkes barışçıl biçimde eylemini yapıyor. Tüm olayları yaratan polisin şiddetidir.Gezi direnişinin başlangıç nedeni de tam da bu değil mi ? Radikal, biraz daha özenli haber vermelidir.

  Utan Radikal !!!!!!!!!!! - agresif genç

  Ancak bu kadar çarpıtma haber yapılabilir, gazeteciliğinden utan radikal !! Dün gece olay çıkmamasının tek bir sebebi var o da polisin müdahale etmemesidir. Bunu yazmaya cesaret edemiyor musun radikal?