Hatay'ın 'çiş kavgası' mahkemeye taşındı

Antakya'nın AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu ile CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun arasındaki 'çiş kavgası' yargıya taşındı. Tartışmalarda adı yolsuzluk iddialarına karışan İNTAŞ Şirketi ise 'Bizi siyasi çekişmelere alet etmeyin' diye tepki gösterdi.

ANKARA/ANTAKYA - Antakya'nın AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu ile CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun arasındaki 'çiş kavgası' yargıya taşındı. Tartışmalarda adı yolsuzluk iddialarına karışan İNTAŞ Şirketi ise 'Bizi siyasi çekişmelere alet etmeyin' diye tepki gösterdi.
Antakya Belediyesi CHP'li Durgun hakkında 'sokakta ihtiyaç giderdiği' gerekçesiyle 117 YTL ceza kesmişti. Durgun'sa elinde yolsuzluk belgeleri olduğunu belirterek belediyenin bunu açıklamasını önlemek için kendisine komplo kurduğunu iddia etmişti. Durgun, kendisiyle ilgili ceza tutanağı üzerinde tahrifat yapıldığını da ileri sürmüştü.
Dün bir açıklama yapan Durgun, Belediye Başkanı Yeloğlu hakkında, "Görevini kötüye kullanmak ve sahte evrak düzenleyerek ceza kesmek fiillerini işlediği' gerekçesiyle dava açtığını duyurdu. Durgun ayrıca maddi ve manevi zarara uğradığı için tazminat davası açacağını da söyledi. Antakya Belediyesi'nce hakkında düzenlenen tutanağın 'düzmece' olduğunu savunan Durgun tutanakta, kabahatin işlendiği tarihin 20 Temmuz 2007, tutanak düzenleme tarihinin ise 20 Haziran 2007 olarak yazıldığını belirtti. Suçun işlendiği tarihte tahribat yapıldığını kaydeden Durgun, "Havaalanı ihalesinde AKP'li Yeloğlu'na rüşvet götürdüğü iddia edilen Ali Rıza Tütüncüoğlu ile tutanakta imzası bulunan belediye zabıta memuru Ali Tütüncüoğlu arasındaki akrabalık ilişkisi dikkat çekicidir" dedi.
Durgun'un bu açıklamasından kısa bir süre sonra Yeloğlu da dava açtığını duyurdu. Durgun'un kendisine 'haksız ve mesnetsiz bir şekilde saldırdığını savunan Yeloğlu, Antakya nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 255 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtığını belirtti.
'Cezayı ödemek yerine hakaret etti'
Yeloğlu'nun avukatı dava dilekçesinde "Durgun, kendisi aleyhine verilen para cezasını ödemek yerine müvekkil hakkında hakaret ve iftira içerikli beyanlar vermeye, müvekkilin irtibatının olmadığı ve hatta olmasının mümkün olmadığı ihalelere fesat karıştırdığı yolunda yalan haberler yaymaya başlamıştır" denildi.
Bu arada Durgun'un, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdiği ses kaydında, Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yeloğlu'na havaalanı ihalesi için 3 kez 85'er bin YTL gönderdiği iddia edilen İNTAŞ İnşaat Şirketi, firmalarının siyasi çekişmelere alet edilmemesini istedi. Hatay Havaalanı'nın altyapı ihalesini alan ve halen çalışmayı sürdüren İNTAŞ İnşaat Şirketi'nin sahibi Erten Elçi, haksız yere suçlandıklarını ileri sürdü. İddialarla ilgili maddi ve manevi tazminat haklarını saklı tuttuğunu belirten Elçi, suçlamaların tamamının gerçekdışı olduğunu savundu. (Radikal, anka, dha)