Hatemi: Binlerce dava açılabilir

İSTANBUL - Fener Rum Patrikanesi avukatı Kezban Hatemi, Kıbrıs olayları yüzünden Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan Yunanistan yurttaşlarının, veraset ilamlarında sıkıntı yaşadıklarını ve ilamların kabul edilmediğini belirtti. Hatemi, Türkiye vatandaşlarının Yunanistan’da yasak bölgeler dahil veraset yoluyla mülk edinmede sorun yaşamadığı halde, Türkiye’de yargının direndiğini savundu. Hatemi, şunları söyledi:
“Yargının hiçbir hukuki mesnedi olmaksızın Türkiye’yi bu duruma sokması bizi milletler arenası ve devletler camiasında kötü bir statüye düşürüyor. Yargı tarafsız, gözü kapalı, elinde terazi dengesi tutacağı yerde, siyasileşerek maalesef Yunanistanlı olduğu, Hıristiyan olduğu için, çok çeşitli önyargıları ve atgözlükleriyle, meseleyi bugüne getirdi. Bu olay, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından bilerek bir içtihat haline getirildi. ‘Yanlış hesap Bağdat’tan döner’ diye bir söz var. Neyse ki, yanlış AİHM’den dönüyor.”
Hatemi, Yannis Foka gibi, veraset hakkı tanınmayan çok sayıda Yunanistan vatandaşının bulunduğunu, miras hakkının zamanaşımına uğramayacağını ve Türkiye’nin binlerce davayla karşı karşıya kalabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Türkiye, öncelikle, bu kararlar yüzünden uluslararası arenada rezil oluyor. Hiçbir dahlimiz olmayan hukuk dışı kararlar yüzünden tazminat ödeyeceğiz. Binlercesi daha gelecek. Kıbrıs olayları da aynı şekilde sonuçlanacak.” (Radikal)