Hatice'nin ailesinin çağrısı: Kalksın bu diziler

'Kendini asan bir insanın yeniden dirilebileceği' iddiasındaki 'ilahi sırları' konu alan televizyon dizisinden etkilenerek, yerinden dirilmek üzere kendisi asan 12 yaşındaki Hatice Demir'in ailesi, 'kaldırın bu dizileri' çağrısında bulundu.

ŞANLIURFA/ANKARA - 'Kendini asan bir insanın yeniden dirilebileceği' iddiasındaki 'ilahi sırları' konu alan televizyon dizisinden etkilenerek, yerinden dirilmek üzere kendisi asan 12 yaşındaki Hatice Demir'in ailesi, 'kaldırın bu dizileri' çağrısında bulundu. TBMM Çocuklarda ve Gençlerde Şiddeti Araştırma Komisyonu da medyaya seslendi: "Bu örnek, yarın 10 olaya, bir süre sonra daha büyük toplumsal olaylara dönüşebilir. Çocuk ruh sağlığını koruyucu ve toplumun hassasiyetini gözetici yayın yapın."
Önceki gün kızları Hatice'yi toprağa veren Şanlıurfalı Zahide ve İbrahim Halil Demir çifti, ziyaretçi akınına uğrayan evlerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İbrahim Halil Demir şunları söyledi:
"Kızım, televizyondaki ölüm sahnesinden etkilenerek bu olayı hafızasına yerleştirmiş ve sahneyi odadaki kızlarla oynamaya karar vermiş. Küçük kızım Gülbahar onun ayağından tutmuş, sonra yastığın üzerine çıkıp boynuna eşarp bağlamış. Bu sırada ayağının kaymasıyla, pencere açılmış ve kızım rahmete kavuşmuş. Ölüm sahnelerinin yer aldığı diziler kötü örnek oluyor. Çocukları etkisi altına alıyor. Başka kimsenin ciğerinin yanmaması için böyle dizilerin kalkmasını istiyoruz."
TBMM Çocuklarda ve Gençlerde Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanı Halide İncekara da dün yaptığı yazılı açıklamada, medyadaki film, dizi ve benzeri programlarda şiddetin öğretici biçimde ve ayrıntılı yer almasının sakıncalarının Hatice Demir'in ölümüyle yaşandığını belirtti. Komisyonda dinledikleri medya mensupları ve bilim adamlarının açıklamaları ile kurum ve kuruluşların sunduğu rapor ve bilgileri hatırlatan İncekara şöyle devam etti:
"Televizyonda izledikleri cinli, büyücülü dizi ve filmlerin, her yaşta insanımızı, doğaüstü yollarla sorunlarını çözmek gibi bir kolaycılığa ittiği bilim adamlarının ortak düşüncesidir. Bunu eğlence, oyun olarak gören bir çocuk, olayı algılayamadığından gerçeklikle fantezi arasındaki farkı ayırt edememekte, Hatice Demir olayında olduğu gibi, vahim ve düşündürücü sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Komisyon olarak, bu konuda televizyonlara toplum hassasiyetlerine özen gösterilmediği, sadece izlenme oranlarının hesaba katıldığına dair defalarca uyarıda bulunduk."
'Çocuklar ölümü yetişkin gibi algılamaz'
Memorial Hastanesi uzmanlarından Pedagog Melda Alantar, çocukların ölüm olaylarını yetişkinler gibi algıyamayacağını belirterek şu bilgileri verdi:
"Çocuklarda soyut düşünce kavramı 11 yaşından itibaren başlıyor. Bu yaşlardaki çocuklar ölüm olayını yetişkinler gibi yorumlayamaz. Burada ortak bir sorumluluk vardır. Medya kuruluşları çocukları yanlış davranışlara itebilecek sahneleri programlardan, dizilerden veya filmlerden çıkartmalıdır. Çocukların izleyeceği saatlerde bu tür programların yer almaması sakıncalıdır."