Hatip Dicle: Annemin cenazesine kelepçeyle katılmam

Hatip Dicle: Annemin cenazesine kelepçeyle katılmam
Hatip Dicle: Annemin cenazesine kelepçeyle katılmam
KCK ana davasından tutuklu bulunan DEP eski Milletvekili Hatip Dicle, vefat eden annesinin cenazesine 'elleri kelepçeli' olarak katılmayacağını açıkladı.

DİYARBAKIR - KCK/TM ana davasından tutuklu bulunan kapatılan DEP eski Milletvekili Hatip Dicle'nin annesi Mübeccel Dicle, kanser tedavisi gördüğü Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bugün vefat etti. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan Hatip Dicle'nin cenaze törenine katılması için avukatları yargılandığı Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne izin dilekçesi vermek için hazırlık yaptı.

KELEPÇE İLE KATILMAM

Hatip Dicle, annesinin rahatsızlığı döneminde görüştüğü avukatlarına, "Eğer bir vefat durumu olursa, benim için izin başvurusu yapmayın. Elimde kelepçeler ve jandarmanın kontrolünde gelip orada bulunmak istemiyorum. Bu onur kırıcı bir davranıştır. Eğer böyle olacaksa izin başvurusu yapmayın" dediği öğrenildi.

Dicle'nin bu sözleri üzerine dilekçeyi hazırlayan avukatları mahkemeye sunmadan önce Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne giderek, Dicle'yi cenaze törenine katılması yönünde ikna etmek için görüştü. Ancak görüşmede Dicle, annesinin cenazesine katılmayacağını avukatlarına iletti. Dicle, "Ben 4 yıldır hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuluyorum. Bu hukuksuzluk içinde adaletin neresine başvurup, neyin iznini alayım. Cenazeye katılmayacağım" dedi.

DEMİRTAŞ VE KIŞANAK'TAN MESAJ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yardımcısı Gültan Kışanak, yayınladıkları mesajda Hatip Dicle'ye başsağlığı dileğinde bulundu. Demirtaş ve Kışanak'ın mesajında, "Mübeccel annemizin yaşamı büyük zorluklarla, büyük mücadelelerle geçti. Sayın Hatip Dicle’nin diğer milletvekili arkadaşlarıyla birlikte 1994’te yaka paça Meclis’ten gözaltına alınarak zindana atılmasına tanıklık etti. Bir anne olarak tıpkı diğer anneler gibi o da, baskı politikalarını bizzat yaşadı, yılmadı mücadele etti. Sayın Hatip Dicle’nin siyasi rehine olarak cezaevinde tutulması nedeniyle ne yazık ki yaşamının son günlerinde bile değerli oğluyla birlikte olamadı. Bir annenin kaybı hayatta dayanılması en zor acılardan biridir. Sayın Dicle’nin bu derin acısını mücadele arkadaşları olarak yürekten paylaşıyor, bir kez daha başsağlığı diliyoruz" denildi.

Dicle'nin annesi Mübeccel Dicle, Diyarbakır Yeniköy Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

DHA - Ferit Aslan