'Hatırla Sevgili'ye Taylan Özgür itirazı

1950'lerin sonundan başlayarak günümüze doğru uzanan ve dönemin toplumsal-siyasi olaylarını da ekrana yansıtan 'Hatırla Sevgili' adlı televizyon dizisinin, Taylan Özgür'ün öldürülmesinin anlatıldığı son bölümüne, Özgür'ün ablası...

İSTANBUL - 1950'lerin sonundan başlayarak günümüze doğru uzanan ve dönemin toplumsal-siyasi olaylarını da ekrana yansıtan 'Hatırla Sevgili' adlı televizyon dizisinin, Taylan Özgür'ün öldürülmesinin anlatıldığı son bölümüne, Özgür'ün ablası Hale Özgür Kıyıcı'dan sert tepki geldi.
Son haftalarda 68 kuşağının, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaşadıkları olaylara da yer veren dizinin cuma günkü bölümünde, 23 Eylül 1969'da polis tarafından arkadan kurşunlanarak öldürülen ODTÜ öğrencisi Taylan Özgür'ün vurulma anı gösteriliyordu. 1968 hareketinin ilk faili meçhul cinayetine kurban giden kardeşinin dosyasını 38 yıldır takip eden abla Hale Özgür Kıyıcı, dün yaptığı açıklamada, kardeşinin uydurma bir aşk hikâyesine garnitür olarak kullanıldığını öne sürdü:
"Bunlar eli silahlı-külahlı çocuklardı, su testisi su yolunda kırıldı mı demeye getiriyorsunuz? O dönemdeki devrimci gençler, Taylan Özgür'ün öldürülmesinin ardından meşru müdafaa için silahlanmaya başladılar. Kardeşim dizide gösterildiği gibi İstanbul Üniversitesi'nin bahçesinde öldürülmedi. Yaralı halde Kumkapı Toplum Polisi Karargâhı'nda 2.5 saat dövülerek tutuldu. Danışmanlarınızdan Fahri Aral'ın savcılıkta tanıyıp da mahkemede tanıyamadığını söyleyerek yargılanan kişinin beraatine neden olduğunu sağır sultan bile duydu."
Kıyıcı'nın açıklamaları üzerine görüştüğümüz, 'Hatırla Sevgili' dizisinin yapımcısı Tomris Giritlioğlu ise dizinin 68'lilere bir saygı duruşu olduğunu, Taylan Özgür'ün vurulma sahnesini gözyaşları içinde çektiklerini ancak yaşananları 90 dakikada birebir aktarmanın mümkün olmadığını söyledi. Diziyi, o dönemi yaşamış kişilerin danışmanlığında çektiklerini söyleyen Tomris Giritlioğlu, şu sözlerle devam etti:
"O sahne tamamen Taylan Özgür'e saygıyla yapılan, katledilişini kınayan bir sahnedir. Bir sonraki bölümde Necmettin Giritlioğlu'nun öldürülüşünü yapacağız, kendisi kayınbiraderim. Orada da olanları yüzde 100 gösteremem, süre yetmez. Olayları kahramanlarımızla ilişkilendirerek veriyoruz ama evet, 'Hatırla Sevgili' bir aşk dizisi, belgesel değil."
Fahri Aral ise 31. bölümden itibaren diziye danışmanlık yapmadığını hatırlatarak, Radikal'e o günleri şöyle anlattı:
"Taylan Özgür'ün öldürülmesi, İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği seçimleri sırasında oldu. Ben olayı Necmi Demir ve Taner Kutlay'la birlikte film şeridi gibi izledim. Beyazıt'taki Marmara Sineması'nın balkonlu girişinde caddeye bakan bir yerde duruyordum. Taylan yanılmıyorsam üzerinde kırmızı bir tişörtle yanında arkadaşlarıyla karşıdan karşıya geçiyordu, tabanca sesi benim durduğum yere göre sol taraftan geldi. Sivil giyimli esmer biri silahını doğrultmuş, ateş etmişti. Sakin bir şekilde silahı beline soktu ve caddeyi o zamanlar ikiye bölen demir parmaklıktan atlayarak sağda duran pois jipine bindi.
Ben, Necmi ve Taner ve tam hatırlamıyorum artık aramızda olmayan Erdem jipin peşinden koştuk, hatta o zaman plastik olan Willys jipin kapısı parçalanarak, yere düştü ama jip kaçmıştı. Ertesi gün olayı gördüğümüzü söyledik, ihbarda bulunduk. Bunun üzerine savcılık soruşturma açtı. Aynı gün ise Hürriyet'te 'Taylan Özgür'ün katili' diye bir fotoğraf basıldı. Onun üzerine 'Evet gördüğümüz kişi bu' diye başvurduk. Dava açıldı. Ardından 12 Mart geldi, ben tutukluyken bir kez daha bu davada tanıklık için çağrıldım ve eski ifademi tekrarladım. 12 Eylül'de tutukluyken tekrar adliyeye götürüldüm ve yargıç 'Şimdi görsen şahısı tanıyabilir misin?' diye sordu. Ben 'O gün verdiğim ifade doğrudur, ısrar ederim ama aradan 12 yıl geçmiş, adamı görsem tanımam' dedim. Olay budur. Ama Hale hanım yıllarca 'Fahri Aral önce doğru söyledi, şimdi 12 Eylül'de korktu tanımıyor' şeklinde spekülasyonlar yürüttü." (Yaşam Servisi)