Hava, azrail oldu

İzmir'de önceki gün dolu ve sağanak yüzünden üç kişinin yaşamını yitirmesinden sonra, Düzce'de de dün iki kişi yıldırım düşmesi yüzünden hayatını kaybetti.

İZMİR/DÜZCE/ESKİŞEHİR - İzmir'de önceki gün dört kişinin yaşamını yitirdiği yağmur ve dolunun ardından, dün de Düzce'de yıldırım düşmesinden iki kişi öldü. Şiddetli yağış ve fırtınanın etkili olduğu Eskişehir'de ise dün beş kişi yaralandı. İzmir'de üç kişinin ölümünden TEDAŞ sorumlu tutuluyor.
İzmir'de şiddetli dolu yağışı sonrası oluşan ağır hasarın yaralarının sarılması için çalışmalar sürüyor. İzmir Valisi Alaaddin Yüksel, 45 dakika süren şiddetli yağmurda, 240 işyeri ve 43 konutu su bastığını söyledi. Vali Yüksel, üçü elektrik çarpması biri de balkondan düşme sonucu dört kişinin hayatını kaybettiğini belirterek,
"Ağaç ve kiremit düşmesi nedeniyle de 23 vatandaş yaralandı ve tedavi altına alındı. Yine yağış nedeniyle 79 trafik kazası meydana geldi" dedi.
Yüksel, kent tarihinde böyle bir meteorolojik olay yaşanmadığını belirterek,
"Hele can kaybını hiç kabullenemiyorum" dedi. Soruşturma başlatacağını ve en kısa zamanda elektrik şebekesinin ikmal ve ıslahı konusunda yetkilileri harekete geçireceğini anlatan Yüksel, yardım talebinde bulunanların
kaymakamlıklara başvurmasını istedi. Yüksel, "Bu konuda ödenek sıkıntımız yok. Başbakan Bülent Ecevit iki kez arayıp her
türlü desteğin verileceğini söyledi" diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ise, yoğun yağışın normal olmadığını belirterek, "İki saat boyunca süren böyle bir yağışı, dünyada hiçbir kentin altyapısı taşıyamaz" dedi.
TEDAŞ: İhmal yok
Şiddetli dolu nedeniyle elektrik tellerinin kopması sonucu üç kişinin yaşamını yitirdiği İzmir'in elektrik şebekesi tartışma konusu oldu. TEDAŞ İzmir Müessese Müdürü Bülent Ülkü, Kemeraltı'nda elektrik tellerinin kopması sonucu üç kişinin hayatını kaybetmesi konusunda 'bir ihmalin söz konusu olmadığını' söyledi. Ülkü şunları kaydetti: "Kemeraltı'ndan ihbar gelince
elektrik trafolarını kapadık. Büyük güçlüklerle bölgeye ulaştık ve hemen çalışmalara başladık. Bu bölgede zaten şu an 10 trafomuzu su basmış durumda. Bu nedenle bir süre daha elektrik kesintisi devam edecek. Tüm İzmir'in elektriğini kesemezdik. Çünkü bu afeti daha da büyütürdü." Ülkü, İzmir'de elektrik hatlarının yeraltı beslemeleriyle verilebilmesinin mümkün olup olmadığı yolundaki soruya da, "Tüm araç gereç ve malzemenin dışarıdan ithal edilecek olması nedeniyle 100 trilyon lirayı aşan bir maliyet söz konusu. Sadece Kemeraltı için 3 trilyon lira gerekli" karşılığını verdi.
50 yıllık şebeke
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Macit Mutaf ise yıllardır bu konuda çalışmalar yaptıklarını belirterek,
"Kemeraltı'ndaki 50 yıllık şebekelerin yangın ve sel açısından büyük tehlike doğurduğunu 10 yıldır söylüyoruz" dedi.
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da artık radikal önlemler alınması gerektiğini belirterek, "Destek veririz. Altyapı yenilenmeli ve çarşının bir kısmının üstü kapatılmalı" dedi.
İtfaiyenin, su basan 253 işyeri ve 43 konuta müdahale ederek suların boşaltıldığı açıklandı.
Barakaya yıldırım
Düzce'nin Yığılca ilçesi Aksaklar Köyü Karagöz mevkiinde, Ramazan Kara'ya ait fındık bahçesindeki barakaya, yıldırım isabet etti. Olay sırasında, barakada bulunan 25 yaşındaki Ramazan Kara ile 1,5 yaşındaki oğlu Muhammet Kara, hayatını kaybetti.
Eskişehir'de beş yaralı
Eskişehir'de ise yağmur ve dolu ile birlikte gelen fırtına, iki caminin minaresinin yıkılmasına neden oldu. Fırtına nedeniyle traktörden düşen ve yıkılan duvarların altında kalan 13 yaşındaki Elif Yıldız, 17 yaşındaki Ferda Ay, 44 yaşındaki Hülya Özbek, 39 yaşındaki Kenan Yılmaz ve 13 yaşındaki Tahsin Özdemir, hafif yaralandı.
Kütahya'nın Emet ilçesinde, etkili olan şiddetli yağış sonucu meydana gelen sel baskınlarının ardından hasar tespit çalışmalarına başlandı. İlçede, 18 küçükbaş hayvan sel sularına kapılarak öldü ya da kayboldu. (dha,aa)