Hava ılınıyor yağmur geliyor

Türkiye bugün yağmurlu ve ılık havanın etkisine giriyor. Tekirdağ'da, 'kurtarmaya' giden dört tanktan üçü dün kurtarılabildi.

ANKARA - Türkiye, bugün öğleden sonra Orta Akdeniz'den gelen yeni bir yağışlı, ancak ılık havanın etkisine girecek. Yağışlar, Güney Ege ve Batı Akdeniz'de etkili olacak. Hava sıcaklığı ise hafta sonunda yurdun batı bölgelerinde 8-10 derece artacak. Halen yurdun doğusunda görülen kar yağışı, bugün etkisini kaybedecek. Ancak soğuk hava, bugün kuzey, iç ve doğu bölgelerde etkili olacak.
Bugün Ege kıyılarında başlayacak yağışlar, hafta sonunda yurdun güney, batı ve orta bölgelerinde devam edecek. Sağanak yağışlar,
kuvvetli lodosla birlikte hafta sonunda Güney Ege ve Batı Akdeniz'de etkili olacak. Genellikle yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, yılın son haftasında da süreceği tahmin ediliyor. Bu arada Tekirdağ Şarköy'e bağlı Yeniköy'de kara saplanan karayolları ekibini kurtarmak için bölgeye giden ve mahsur kalan dört tanktan üçü dün kurtarıldı.
Eğitim ve öğretim durdu
Zonguldak, Düzce, Balıkesir, Yalova, Edirne, Kırklareli ve Niğde'de ilköğretim okulları ve liselerde tatil sürüyor. Okulların dün kapalı olduğu Çanakkale, Kütahya, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Bartın, Bitlis, Van ve Kars'ta bugün de eğitim yapılmayacak. İzmir'in Karşıyaka ve Çiğli ilçeleri, Balıkesir'in Bigadiç ilçesi ve Niğde'nin Çiftlik ilçesinde bugün de okullar kapalı. Niğde Üniversitesi de öğretime pazartesi gününe kadar ara verdi.
Soğuk ve yağışlı hava nedeniyle bir haftada 11'i donarak olmak üzere 24 kişi öldü.