Hava-İş 'grev var', THY 'aksama yok' diyor

Hava-İş 'grev var', THY 'aksama yok' diyor
Hava-İş 'grev var', THY 'aksama yok' diyor
Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın grev kararı almasının ardından bu sabaha karşı 03.00'de grev başladı.

Radikal.com.tr - Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası’nın grev kararı almasının ardından bu sabaha karşı 03.00’de grev başladı. THY yönetimi Atatürk Havalimanı başta olmak üzere yurt çapında seferlerin aksamadığını açıklarken, Hava İş Sendikası işverenin yasadışı bir şekilde grev kırıcılığı yaptığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Sivil havacılık işkolu çalışanlarının sendikası Hava-İş ile THY arasında 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine THY çalışanları bu sabah 03.00 itibarıyla greve başladı. Dün geceden itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı çevresinde ve Dış Hatlar Terminali’nin girişinde polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Gece Havalimanı’na sevk edilen 500 çevik kuvvet polisine sabah takviye yapıldı.


THY: TÜM PERSONEL İŞ BAŞINDA
Hava-İş Sendikası grevini sürdürürken, Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada tüm personelin zamanında işe geldiği öne sürüldü.
Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Türk Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy'de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler. Bugün saat 03.00'te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor. Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır. Tüm çalışanlarımız Şirketlerine sahip çıktılar, greve itibar etmediler. Türk Hava Yolları, günlük operasyonunu planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürüyor."

THY Basın Müşaviri Ali Genç de saat 03.00'dan saat 07.00'a kadar 83 seferin sorunsuz şekilde yapılığını bildirdi. Öte yandan THY Genel Müdürü Temel Kotil’in de ekip odasında grev sürecini yakından takip ettiği ve uçucu personelle sohbet ettiği belirtiliyor. 


AYÇİN: ÇALIŞANLARIMIZ ATILMA KORKUSUYLA GREVE KATILAMIYOR
Sendika cephesinde ise THY yönetimine tepki var. Hava-İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, grevle ilgili hukuksuzluklar yaşandığını ve Bölge Çalışma ve İş Mahkemelerine başvuruların yapılmakta olduğunu açıkladı.

Ekip odasına giden noktada zaman zaman greve katılmayıp uçuşa giden THY çalışanları ile grev gözcüleri arasında sözlü tartışmalar yaşanıyor. Grev gözcüleri, uçuşa giden çalışanlara, "Vicdanınız rahat mı" diye soruyor.

Sabah saatlerinde bir açıklama yapan, Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, uçuşların güvensiz olduğunu belirterek, "Havada gördüğünüz 3 tane 5 tane uçak, THY yönetiminin kendisi adına işverenlik sıfatı verdiği kaptanlar tarafından uçuruluyor ve henüz eğitimini tamamlamamış part-time kabin memurlarıyla uçuruluyor" dedi.

Sendika, THY Genel Müdürlük Binası önünde bir basın açıklaması yaptı. Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin'in yaptığı basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetinbaş, yazar Ataol Behramoğlu, Beşiktaş Kulübünün taraftar grubu "Çarşı" başta olmak üzere çeşitli sendika ve siyasi parti temsilcileri katılarak destek verdi. Polisin çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Konuşmasında THY ile Hava-İş Sendikası arasındaki 24. dönem toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığının ardından başlatılan grevin işveren tarafından kırılmak istendiğini belirten Atilay Ayçin, uçuşların yedek personelle yapıldığını kurslarını tamamlamamış bazı yeni hostes adaylarının elbiselerini bile toplu iğne ile tutturarak uçaklara bindirildiğini iddia ederek, "Kamuoyunun bilgilenmesini istiyorum. THY yasal bir grev dönemindedir. Havada gördüğünüz 3 tane 5 tane uçak, THY yönetiminin kendisi adına işverenlik sıfatı verdiği kaptanlar tarafından uçuruluyor. Başka görevlerle görevlendirdiği kabin amirleriyle uçuruluyor. Henüz eğitimini tamamlamamış part-time kabin memurlarıyla uçuruluyor. Daha kurslarını tamamlamamış bu personele elbiselerini toplu iğne ile tutturup öyle giydirdiler ve uçaklara bindirdiler. Uluslararası hiç bir standarda uygun uçuş yapılmıyor. Emniyetsiz ve güvensiz uçuluyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü bu uçakların denetime alınması konusunda göreve davet ediyorum. Eğer bu görevini yerine getirmezlerse olabilecek kazanın ve sonunda olabilecek ölümlü olayların sorumlusu Hükümet olacaktır, THY yönetimi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olacaktır. Biz bir kez daha sendikamız adına uyarıcılık görevimizi yapıyoruz." dedi. 

Ayçin, genel müdürlük binası önünde yaptıkları basın açıklamasında bile polis işgaliyle karşı karşıya olduklarını personeli korku nedeniyle iş yerlerinden çıkamadığını belirterek, "Çalışanlarımız işten çıkarılırım korkusuyla greve katılamıyor. Yüreğine bu kadar korku saldığınız bu insanlarla mı güvenli ve emniyetli uluslararası uçuş standartlarını yakalayacaksınız. Bizim için en büyük tehlike korkuyla uçmaktır. O nedenledir ki havacılık sektörünün yapısına tehditkar şiddete dayalı yöneticilik anlayışı uymaz sizleri tez elden bu anlayıştan vazgeçirmeye vazgeçmeye çağırıyoruz" deyi konuştu.

Öte yandan THY'deki grev süreci borsada beklenen etkiyi yapmadı. Dünü 8.10 TL'den kapatan THY hisseleri, güne yüzde 2'lik artışla 8.20 TL'den başladı.  http://www.radikal.com.tr/1133522113352213

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sendika Agalari - bilgekagan

  Bu ulkede iscileri somuren birileri varsa onlar da sendika agalaridir... Hava Is sendikasi baskani cikip bu yil maasina aldigi zammi ve maasini aciklasin... En kidemli THY calisanindan daha fazla maas alanlar sozde isci haklarini koruyoruz bahanesiyle ulkenin milli kuruluslarini baltaliyorlar. THY iflas ettiginde bu sendika agalari calisanlara nasil is bulacak acaba... THY calisanlarinin grev kararini desteklememesini ve milli kurulusumuz THY nin ucuslarinin aksamasini engellemelerini yurektan alkisliyorum...

  hava yollarında grev - gelil

  nedense grevin başarıya ulaşmaması bazı kafa tasçıları üzmüş görünüyor,manşet atacak haber bulmadan yoksun bırakılanlara yazık oldu,artık bu ülkede gerçek sendikacılarla sahtelerini ayıran bir işçi kesiminin de olduğunu ispatlamış oldular.

  bu thy ye günahımı vermem. - demlicay2011

  bunların yaptığı düpedüz rezillik. avrupa takımlarına sinema artislerine tirilyon aktarıyorlar sponsor oluyorlar işçisine geldimi yok valla diyorlar. nereden öğrendiniz bu zalimliği sömürücülüğü kan emiciliği merak ediyorum. avrupanın teknolojisi olmasa hepiniz fos sunu fooooos. vucutlarınızdan hariç her şey yabancı. bunları bilmiyorum zannetmeyin. fasoncusunuz. pakistan gibi aynı.

  eksik olan ne - sabahattinali

  vahşi sömürünün yarattığı çağın kölelerin haklı mücadelesini destekliyorum. eksik olan insan emeğine yönelik vahşi sömürüyü frenleyecek evrensel sosyal demokrat ana muhalif partinin eksikliği. gerçi bu iddiada olan bir muhalif partimiz var ama o başka mecralarda at koşturmaya meraklı..

  Haraydin - ozge0877

  Unutmayin ki yapilan her grev ulkedeki butun iscileri ilgilendirir. Semboliktir. Calisan hakki diye bir kavram bizim kulturumuzde yok maalesef. Hukumet her hakkini arayani halka ittinayla sikayet eder. Su kadar kisi icin 70 milyon etkilendi tarzinda aciklamalari yakindir. Hadi diyelim ki hukumet isverenden yana. Halka ne oluyor? Maaslari yuksek o yuzden greve haklari yok ne demektir? Adamlarin zaten mucadelesini verdikleri sey maas degil. (Ayrica kabin memuru maaslarinin neden yuksek oldugunu merak ediyorsaniz "compensating differential" diye aratabilirsiniz.) Sizin sundugunuz dusunce tarzinin sonu yok....Mesela: - Istanbul'da yasayanlar hakkini aramasin cunku ulkenin yol/su/elektrik harcamasinin cogu oraya gidiyor. - Ogretmenler hakkini aramasin cunku uc ay ders vermiyorlar. - Bankacilar hakkini aramasin cunku oturup duruyorlar butun gun. - Ben daha az para aliyorum bak sesim cikiyor mu?... Turkiye'de maaslarin dusuk olmasinin sebebi calisanin orgutlu olmamasi, sendikalarin kuvvetli olmamasi. Bunu gormek o kadar zor mu?

  Bu günü hatırlayın - noname99

  Bu greve karşı duranlar ve sendika düşmanları. Eğer bu ülkede sendikalaşma taaaa 80 darbesinden bu yana engellenmese o zaman ayda 600 TLye günce 12 saat köle gibi çalıştıracak adam zor bulurdunuz. Hele hele kendine müslüman deyipye hak çalmaya kılıf uyduranlar yorgun uçan bir pilot yüzünden düşen bir uçakta yakınınız ölünce yine bu günü hatırlayın. Allah bizi sizin gibi müslümanlardan uzak tutsun. Cehennemde aynı kazanda bile yanmak istemem sizinle....

  Kaybediyorsun - 850ahmet

  Sendika ağası olay senin aleyhinde gelişiyor gibi görünüyor.Grev kararı alıyorsun ama üyeleri uymuyor.Uçuşlar tam olarak yapılıyor.Peki nasıl oluyor.Yoksa çalışanlar sendika tarafından aldatıldıklarına mı inanıyorlar ki sendikalarının aldığı kararı yok sayıyorlar.Bu bu durum değişmez ve de değiştirilemez sendika başkanına bir şeyler söylüyor mu acaba?