Hava-İş'ten adliye önünde protesto

Hava-İş'ten adliye önünde protesto
Hava-İş'ten adliye önünde protesto
Hava-İş Sendikası THY yönetiminin grev kırıcılığını protesto etti.

Hava- İş Sendikası, THY yönetiminin grev kırıcılığına ilişkin İstanbul 5. İş Mahkemesi’nin verdiği “İhtiyati tedbir kararının" Yargıtay tarafından bozulmasını Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde protesto etti.

Adliye önündeki alanda toplanan ve aralarında bazı sendika temsilcilerinin de bulunduğu Hava-İş üyesi bir grup, "Büyüyen saraylarda küçülen adaleti arıyoruz" ve "THY işçilerine sahip çık, pilotlarını bul, grevini bitir" pankartları açtı. Adaletin öldüğü iddiasıyla temsili bir tabut taşıyan gruptakilerden bir kadın da, yine adaleti temsilen gözlerini bir bantla kapatıp maketten bir terazi taşıdı.

BÜYÜYEN SARAYLAR, KÜÇÜLEN ADALET

Alkış ve sloganlarla THY yönetimini protesto eden grup adına bir konuşma yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, "THY yönetimi mahkemeler haklı bulmasına rağmen direnen 305 kişinin sesini duymamakta direniyor. 105 gündür grevdeki arkadaşlarımızın sesini duymamak için direniyor" dedi. Ardından yapılan basın açıklamasında THY'na "grev kırıcılığı"iddiasıyla açılan ve grev kırıcı uygulamaların durdurulmasına ilişkin ihtiyati tedbir kararı verilen ancak bu karar Yargıtay tarafından bozulan davanın 10 Eylül 'de 5. İş Mahkemesi'nde yeniden görüleceği belirtildi. Açıklamada, "Artık 10 Eylül'de adalet istiyoruz. Haklarımızın hukuk tarafından korunduğunu ve gözetildiğini bilmek istiyoruz. İşverenin huku dışı işlemlerinin yanına kar kalmadığını geçte olsa adaletin tecelli ettiğini görmek istiyoruz" denildi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.