Hava korsanı hem dindar hem esrarkeş çıktı

Pegasus Havayolları'nın Diyarbakır-İstanbul seferini yapan uçağını 178 yolcu ve altı mürettebatıyla birlikte bomba süsü verdiği Kuran'la kaçıran hava korsanı Mehmet Gökşingöl'ün...

ANKARA/ İSTANBUL - Pegasus Havayolları'nın Diyarbakır-İstanbul seferini yapan uçağını 178 yolcu ve altı mürettebatıyla birlikte bomba süsü verdiği Kuran'la kaçıran hava korsanı Mehmet Gökşingöl'ün, hem dindar hem esrarkeş hem de alkolik olduğu ortaya çıktı. Her gün beş-altı kez esrar içip alkol alan ve üzerinde iki adet Kuran'la dolaşan Gökşingöl'ün, rüyasında bindiği uçağın düşürüldüğünü gördüğü ve uçağı bundan kurtarmak için kaçırdığını söylediği öğrenildi.
Bomba süsü verdiği Kuran'la İran'a kaçırmak istediği uçak Esenboğa Havalimanı'na indirilince polise teslim olan Gökşingöl'ün sorgusu Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde sürüyor. Herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı tespit edilemeyen Gökşingöl'ün, çete, uyuşturucu ticareti, adam yaralama ve ruhsatsız silah taşıma gibi dokuz ayrı suçtan sabıkası bulunuyor. Gökşingöl'ün, Papa'nın Türkiye ziyareti öncesinde Ayasofya'da namaz kılma eylemi gerçekleştiren Alperen Ocağı üyeleri arasında yer aldığı da öğrenildi.
'Uçak kaçırma bir hava olayı'
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçağın kaçırılmasında güvenlik zafiyeti bulunmadığını söyledi. Gökşingöl'ün yolcu olarak uçağa bindiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "Bunu önlemenin imkânı var mı? 'Ya kardeşim, sende bir şey yok, ben senin dediğini yapmam' diyebilir mi? O kadar insanı riske edebilir mi? Bu olaylar olabilir. Bunlara normal hava olayları deriz." (Radikal, dha, aa)