Hava Kuvvetleri Komutanı emekliye ayrıldı

Hava Kuvvetleri Komutanı emekliye ayrıldı
Hava Kuvvetleri Komutanı emekliye ayrıldı
Yüksek Askeri Şura Toplantısı'nda Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevi sona eren ve emekliliğe bir yıl süresi olduğu için hiçbir görev verilmeden sadece YAŞ üyesi olarak TSK'da kalan Orgeneral Mehmet Erten emekli oldu.

Radikal.com.tr - Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten'in kendi isteğiyle emekliye ayrıldığını duyurdu. Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgi notunda, "Hava Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Orgeneral Mehmet ERTEN, 30 Ağustos 2013 tarihi itibariyle; kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır" denildi.

1 Ağustos’ta başlayıp 3 Ağustos’ta biten Yüksek Askeri Şura Toplantısı’nda Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevi sona eren ve emekliliğe bir yıl süresi olduğu için hiçbir görev verilmeden sadece YAŞ üyesi olarak TSK’da kalan Orgeneral Mehmet Erten emekli oldu. Erten, Balyoz davası nedeniyle ortaya çıkan kadro sorunları nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yeterli sayıda orgeneral bulunmadığından pilot sınıfından olmadığı halde Kuvvet Komutanı olmuştu. Döneminde Uludere olayı yaşanmış, bir RF4 uçağı Suriye ordusu tarafından düşürülmüştü. Mehmet Erten’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın tepkisini çektiği de basına yansımıştı. 


ANKARA


  http://www.radikal.com.tr/114892411489242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hava Kuvvetleri Komutanı eemekliye ayrıldı - bdene

  Haberde Org. Mehmet ERTEN'in pilot sınıfından olmadığı yazılmış. Hava Kuvvetlerinde pilot sınıfından olmayan birinin yasal olarak orgenarel olması mümkün değildir. Bir de temayüller var. Örneğin nakliye uçağı pilotları hiçbir zaman orgeneral yapılmaz.Orgeneral Mehmet ERTEN her ne kadar önceleri F-5 uçağı pilotu olsa da esas itibariyle nakliye uçağı pilotudur. Ayrıca bundan başka temayüllere göre hiçbir şekilde orgeneral olması beklenmezken kendinden önceki her aday gerek yargılanmaya sevk edilerek gerek emekliye ayrıltılarak sürpriz şekilde sıradan çıkarıldığından en kıdemli kalmış ve orgeneralliğe yğkseltilerek Hava Kuvvetleri Komutanı olmuştur. Aslında orgenerallik 4 yıldır. Hava Kuvvetleri Komutanlığının da toplam 2 orgenerali olur. Bunlardan ilk 2 yılını tamamlayanı son iki yılında Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanırdı. Ancak son zamanlarda o kadar kişi sistemden çıkarıldı ki org. Mehmet ERTEN orgeneral olur olmaz Hava Kuvvetleri Komutanı olmuştur. Şimdi ise henüz daha 2 yılı veya yaş sınırı kurtarmıyorsa en az 1 yılı daha varken Hava Kuvvetleri Komutanlığından alınmış ve pasif bir göreve verilmiştir. Bu nedenle de kendi isteğiyle emekliye ayrıldığı söylenmektedir. Bir haberi detayları ile yazılmazsa çok hatalı fikirlere sahip olunmasına sebep olunabileceüinden detaylar öğrenilmeden bir bilgi hemen haber olarak yazılmamalıdır. Bu konu gazetecilerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri olmalı. Zira basın yayın organları yaptıkları yayınlarla milyonları etkilemektedirler. Tekrar ediyorum bu farkındalık gazeticelerin vazgeçilmez kuralı olmalıdır.

  Duzeltme - Turk

  "Erten, Balyoz davası nedeniyle ortaya çıkan kadro sorunları nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı?nda yeterli sayıda orgeneral bulunmadığından pilot sınıfından olmadığı halde Kuvvet Komutanı olmuştu." ifadesi dogru degil. Erten'in sinifi 'pilot' tu. Duzeltmek istedim...