Hava Kuvvetleri şöleni

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve kuvvet komutanlarıyla 15 ülkeden yetkililerin katıldığı Türk Hava Kuvvetleri'nin 90. kuruluş yılı törenlerinde savaş uçaklarının akrobasi gösterileri nefes kesti.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

İZMİR - Türk Hava Kuvvetlerinin 90'ıncı yıl kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tam kadro komutanlarla bir hafta içinde ikinci kez buluştu. Türkiye ile birlikte 15 ülkeden uçakların katıldığı gösteriler, akrobasi şölenine dönüştü.
Cumhurbaşkanı Sezer ile 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, kuvvet komutanları ve çok sayıda üst düzey askeri yetkili,
İzmir'in Çiğli ilçesinde dün düzenlenen Hava Kuvvetleri'nin 90. kuruluş yıldönümü törenlerine katıldı. Törende Türk yıldızlarının yanı sıra, İngiliz Red Arrows, Ukraynalı Falcons akrobasi timleri gökyüzünde nefes kesen gösteriler sundu. Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16, F-4 ve F-5 savaş uçaklarıyla özel kuvvetler komutanlığının bordo bereli timleri izleyicilere tanıtıldı.
Casa halkın huzurunda
Çiğli'deki gösterilerde halkın beğenisine sunulan uçaklar arasında son günlerde gündemden düşmeyen Casa'lar da vardı. Casa'lar, düzenlenen statik gösteriyle ilk kez sivil vatandaşlarla buluşurken bu uçağın sergilendiği standı Cumhurbaşkanı Sezer ile birlikte gezen Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, "Casa'lar en güvenli uçaklardır" görüşünü dile getirdi.
Gösteriyi izleyenlerin heyecanla beklediği bir diğer uçak ise özel boyasıyla radar sinyallerini emen ve ancak leylek büyüklüğünde tespit edilebilen Amerikan B-1 ağır bombardıman uçağıydı.
ABD'den günübirlik geldi
Nükleer silah taşıyan bu stratejik bombardıman uçağı dört kişilik mürettebatıyla Teksas'taki Reaandolth Hava Üssü'nden havalanarak 9.5 saatte İzmir'e
ulaştı. B-1, gösteri geçişinin ardından üssüne geri döndü. B-1'in Atlantik Okyanusu üzerinde tanker uçaktan bir kez yakıt ikmali yaparak bu uçuşu gerçekleştirdiği öğrenildi.
Öte yandan, son günlere kadar gösterilere katılma konusundaki kararını bildirmeyen Yunan ekibi ve A-7 savaş uçağı İzmir'deki törenlere katılmadı. Kutlamalar için hazırlanan kitapçıkta Yunan uçağına da statik gösteri sunacak katılımcılar arasında yer verilmişti.