Hava Kuvvetleri'nin hukuktan sakladığı uçuşları, Genelkurmay bildirdi!

Hava Kuvvetleri'nin hukuktan sakladığı uçuşları, Genelkurmay bildirdi!
Hava Kuvvetleri'nin hukuktan sakladığı uçuşları, Genelkurmay bildirdi!
Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin, 1994'te Şırnak'ta 34 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan operasyona ilişkin Hava Kuvvetleri uçuşlarını Genelkurmay Başkanlığı'nın teyit ettiğini yazdı

Radikal.com.tr – Şırnak’ın Kuşkonar ve Koçağılı köylerine 25-26 Mart 1994 tarihlerinde düzenlenen ve 34 kişinin hayatına mal olan saldırıları PKK ’nın değil Hava Kuvvetleri uçaklarının yaptığını ortaya çıkaran yazının, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) değil, Genelkurmay Başkanlığı kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri'nin, savcılık yazılarına verdiği cevaplarda defalarca inkâr ettiği uçuşları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün dava konusu tarihlerdeki uçuşlara yönelik sorusu üzerine doğruladı.

34 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan operasyona ilişkin Hava Kuvvetleri uçuşlarını Genelkurmay Başkanlığı'nın teyit ettiğini Hürriyet yazarı Sedat Ergin bugünkü köşesine taşıdı. 

Ergin, "Hava Kuvvetleri sakladı Genelkurmay bildirdi" başlığıyla bugün yayımlanan yazısında, Türkiye 'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde 2 milyon 310 bin 700 Euro tazminata mahkûm edilmesine ilişkin olayın, SHGM'nin Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının olay tarihindeki uçuşlarını teyit eden yazısıyla ortaya çıktığını yazdığını (16 Kasım 2013) hatırlattı. Ancak, kendisini uyaran kaynaklarının, SHGM'de bu tür askeri uçuş defterlerinin bulunmadığını vurguladıklarını belirten Ergin, yaptığı araştırma sonucunda, Hava Kuvvetleri operasyonunu ortaya çıkaran yazının, savcılığın başvurduğu SHGM'nin yönelttiği soru üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nca yazıldığını öğrendiğini duyurdu. Genelkurmay, Hava Kuvvetleri'nin savcılığa gönderdiği yazılardaki iddiaların aksine, 2'si F-16, 2'si F-4 olmak üzere 4 savaş uçağının 25-26 Mart 1994 tarihlerinde bölgede uçuş yaptıklarını bildirdi.


YILLARCA UYUTULAN DOSYA VE İNKÂR EDİLEN UÇUŞLAR

Strasbourg'daki mahkûmiyete kadar 18 yıl sonuçsuz kalan soruşturma süreci, AİHM'deki dosya kapsamındaki bilgilere göre özetle şöyle gelişti:

- Şırnak Cumhuriyet Savcılığı, yaklaşık üç yıl süren soruşturmanın ardından 34 kişinin hayatına mal olan saldırıları "PKK'nın gerçekleştirdiği" iddiasıyla dosyayı Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı'na gönderdi.

- Burada yıllarca işlem görmeyen dosya, 2004'te tekrar açıldı. Bombardımanın "havadan yapıldığı" yolundaki tanık ifadeleri nedeniyle dosya 2005'de Diyarbakır İkinci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderildi. Askeri savcılık, 13 Şubat 2006'da, kendi karargâhındaki komutanlık makamına, olay tarihinde uçuş yapılıp yapılmadığını sordu.

- Komutanlık, uçuş yapılmadığı cevabını verince askeri savcılık "bombalamanın uçaklar tarafından yapıldığını destekleyen hiçbir delil bulunmadığı" iddiasıyla dosyayı kapatarak Diyarbakır Başsavcılığı'na gönderdi. Burada dosyayı ele alan savcı yine Diyarbakır İkinci Hava Kuvvet Komutanlığı ile Malatya'daki Hava Üs Komutanlığı'na gönderdiği yazılarda, olay tarihinde Şırnak'ta yapılan uçuş detayları ile görevlendirilen pilotların ismini istedi.

- Savcılık iki komutanlıktan da cevap gelmeyince ikinci yazıyla sorularını tekrarladı. 5 Kasım 2008'de Diyarbakır Hava Komutanlığı, 11 Kasım 2008'de de Malatya Üs Komutanlığı, "kendi komutanlıklarındaki üslerden 26 Mart 1994'te uçuş faaliyeti yürütüldüğüne dair bir kayıt bulunmadığını" bildirdi.

- 27 Haziran 2012'de, saldırıda yakınlarını kaybeden ailelerin avukatları, 26 Mart 1994'te bomba yüklü 4 savaş uçağının "verilen görevleri yerine getirdiğini ve kullanılan bombalırın türlerini" gösteren uçuş defterlerini AİHM'ye iletti.


GENELKURMAY O UÇUŞLARI DOĞRULADI

- Sedat Ergin, 16 Kasım 2013 tarihli yazısında uçuş defterlerinin kaynağı olarak SHGM'yi gösterdi. Ancak sonradan ulaştığını açıkladığı "belgelere" göre, Diyarbakır Başsavcılığı, Diyarbakır ve Malatya komutanlıklarından gelen "uçuş yapılmadığı" cevaplarının ardından 20 Aralık 2011'de SHGM'ye başvurarak olay tarihinde Şırnak bölgesi üzerinde "herhangi bir uçuş yapılıp yapılmadığını" sordu.

- SHGM, bu yazıdaki soruları Ankara 'da Genelkurmay Başkanlığı'na yöneltti. Genelkurmay Başkanlığı Komuta Kontrol Dairesi Hava Savunma Şubesi, 31 Ocak 2012 tarihinde "Şırnak'ın batısı ile kuzeybatısında (...) Hava Kuvvetleri tarafından iki uçuş icra edildiğinin tespit edildiğini" bildirdi ve bu kayıtları içeren uçuş defterlerini paylaştı.

- SHGM'de bu uçuş defterlerini Diyarbakır Savcılığı'na iletti. Mağdur avukatları belgeyi AİHM'ye taşıdı. Böylece Genelkurmay, 34 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan saldırıda, olay tarihinde uçuş yapılmadığını öne süren Hava Kuvvetleri'ni yalanlamış oldu ve Türkiye'nin AİHM'de mahkûmiyetiyle sonuçlanan davada tayin edici olan belgeyi ortaya koydu.

- Uçuş defterlerindeki kayıtlar ışığında; hem saldırıya ilişkin sorumluları, hem de soruşturmada gerçeğe aykırı iddia öne süren yetkilileri kapsayacak şekilde dosyanın tekrar açılması bekleniyor.SEDAT ERGİN'İN YAZISININ TAMAMI


  http://www.radikal.com.tr/1163797116379710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demek pkk nin uçakları var öyle mi - bykusak

  Her yakılan köyü pkk yaktı, her öldürülen sivili pkk öldürdü,Şırnak'ta uçaklarla bombalanan köyü pkk yapmış bu durumda uludereyide pkk yapmıştır sonucu çıkıyor!

  1994 deki 34 kişinin öldürülmeside devlet sırrımı sayıldı acaba. - okkes cavus

  bu nasıl bir görev anlayışı bir ülkenin uçakları kendi halkını nasıl bombalayabiliyor. kasdı bilinçli yapılmış bir olayı nasıl inkar ediyorlar. işlenmiş bir olay inkar ediliyorsa, bu olay tamamen kasıtlıdır. hava kuvvetleri inkar ediyor, genel kurmay yapılanı doğruluyor. ve insan hakları mahkemesinde türkiye mahkum oluyor. vede cezayı türkiye çekiyor. şimdi bir veya birkaç kişinin bilinçli kasıtlı yaptığı cinayeti, neden devlet ödesin. bu cinayeti yapanlar bu cezayı ödemeli, kişinin göevini kasıtlı bilinçli kötüye kullanmasında tamamen cezası kendine kesilmeli. vede katillikden yargılanıp içeri girmeliler. ülkemizde butür olaylar hep duyula gelmiştir.İ.H. Mahkesinin suçlu bulduğu görevlilerin cezasını devlet ödüyor. bu öldür emrini devlet verdi ise bile, emri veren cezasını ödemeli. ki bir daha böyle bir hataya düşülmesin birde suçu işleyen korunmasın. bu tür suçlar insanlık suçu ve ülkeye ihanettir..... ........

  yorum yazacak cümle kalmamış - demlicay2011

  kimin ne ye kimin kime kimin hangi amaca hizmet ettiği karmançorman olmuş. insanın aklı duruyor şu duruma gelipte bu haberleri okuyunca. erdoğanı bırak başbakan yapmayı halife kral paşa ilah yapmaya yetiyor bile. tabi bu yine cia nın düzeneği ile. an geliyor dur diyor an geliyor yağ diyor an geliyor hain diyor an geliyor kahraman diyor. biz ise çaput parçası gibi savruluyoruz. ama umudum adaletin yerini bulması. şimdi avustralyalı filmini izledim dayanamayıp yorum yapasım geldi. tsk yı birde savaşta görmek isteiriz. ırakgibi olmasından korkuyorum. havalanamadan abd bombardıman uçaklarıyla bitap düşmesi üzücü olur. hiç bir şeye yanmam da içinmizdekileri öldürmek için neden yabancıya güvenirsiniz ki aynı tsk mhp gibi. abd güdümünde büyüyor ve yaşıyor. acıysa acı . umarım bu gerçek bir gün son bulur. bir t.c . vatandaşı olarak bunu hayal ediyorum. özgürlüğü.

  neden gizlendi? - tevahi

  Kürtler boşuna bu devletten nefret etmiyor. Bunlara hala inanmayanlara da bu haberi gözüne sokmak gerekir. Kim bilir daha niceleri çıkacak.

  DELİL'LERİ KARARTMA SUÇU - m.rozbilen

  İnkar etmek suç'u ortadan kaldırır mı? Yıllarca inkar ederek katliamı PKK'ya yüklemeye çalışanlar,savcılığın yazısına bile bile yalan söyleyerek yanıt verdiler.Hem suçlu hem güçlü. Ne güzel katliam yap, başkasına yükle.Mertliğe sığar mı? İnkar ve yalanla burada delilleri karartma suçu var.Savcılılık soru yazısına emir komuta zinciri içinde yanıt hazırlayıp imza atanlar ayni zamanda katliamın ortaklarıdır.Bunca ifşaya rağmen sorumluların ve katillerin hala nasıl aramızda ellerini kollarını sallayarak dolaştıklarını merak ediyorum.Kollayan ağababaları kim? Onlar da bu suç/ların sorumlusu.Ya işi yıllarca örtbas eden askeri ve sivil adalet teşkilatına ne demeli? Vallahi yatacak yeriniz yok.Bu dünyada yırtabilirsiniz,ama öbür dünyadaki cezanız ebediyyen CEHENNEM'dir.

  DEMEK OLUYORKİ - pispor

  Uludere'de savaş uçakları ile katledilen 34 vatandaşın da nasıl öldürüldüğü kimlerin emir verdiğini GenelKurmay biliyor bildiği halde inkar ediyor aynı bu olay gibi peki ne zamana kadar yarın o bürgün bu olayda AİHM e gittiğinde mutlaka emir veren kişi açığa çıkacaktır

  Şeffaflığın nedeni ne? - Gılgameş

  Son günlerde Kürtler yapılan zulmün bir deşifrasyonudur gidiyor. Ahmet Kaya'ya zulmedenler tuvalette olduklarını itiraf ediyorlar. Bir dağ komandosu nasıl Kürt köylülerine zulmettiklerini anlatıyor. Faili meçhullerin katil elleri biz neler yaptık zavallı Kürt halkına diyor. Bu haberlerin Anayasa çalışmalarından bir sonuç çıkmayacağının kesinleştiği, seçimlerin giderek yaklaştığı, BDP, HDP'nin güçlendiği bir zamana denk gelmesi bence bir rastlantı değil. Birileri cidden insafa gelip de günah çıkarmaya başlamadığına göre neler oluyor Türkiye'de. Ben size söyleyeyim. Kürt Sorunu'nun çözümü bir başka bahara erteleniyor. Çok sinsice. Ancak biz Kürtler bu sinsiliğin farkındayız. Bunu bilsinler. Türkiye'nin diğer halkları ise okusunlar ve düşünsünler. Gerçeği görsünler. Buradaki sinsilik te dahil olmak üzere.