Hava sıcaklığı 10 derece düşecek: Buzlanmaya dikkat

Lodosun etkisiyle artan hava sıcaklığı bugünden itibaren düşüyor. Akdeniz'in kıyı kesimleri ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hariç, tüm yurtta yağış bekleniyor. Türkiye genelinde 8-10 derece düşmesi beklenen soğuk hava...

İSTANBUL - Lodosun etkisiyle artan hava sıcaklığı bugünden itibaren düşüyor. Akdeniz'in kıyı kesimleri ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hariç, tüm yurtta yağış bekleniyor. Türkiye genelinde 8-10 derece düşmesi beklenen soğuk hava cuma gününe kadar devam edecek. Yarından itibaren don olayları görülecek.
Son birkaç gün yurt genelinde lodosun da etkisiyle yazdan kalma ılık günler yaşanıyordu. Ancak bugünden itibaren hava sıcaklıklarında hissedilir derecede düşüş yaşanacak. Meteroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Marmara'nın doğusunda kuvvetli sıcaklık düşüşü yaşanacak. Bolu Dağı geçişinde buzlanma ve don olayları görülecek. Yurt genelinde bugün etkili yağışlar beklenirken, yarın Ege'nin iç kesimleri ve İç Anadolu Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde, Doğu Anadolu'nun tamanında yağışların kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Perşembe ise yağışlar sadece Doğu Karadeniz Bölgesi'nde görülecek. Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nin batısı ve Ege'nin doğusunda yoğun sis beklenirken, Marmara'nın batısı, Ege'nin kıyı kesimleri, Akdeniz'in tamamı, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde açık ve az bulutlu bir hava görülecek.
İstanbul'un yükseklerinde buzlanma
Hava sıcaklıklarındaki değişim İstanbul'da da etkisini gösterecek. 15-16 derecelerde seyreden sıcaklıklar yarından itibaren en yüksek 5, en düşük 1 derecelere kadar gerileyecek. Kentin Anadolu yakasında özellikle yüksek kesimlerde yarın ve perşembe buzlanma bekleniyor. Yağışlar ise bu sabahtan itibaren etkisini gösterecek.