Havaalanları iyileşebilir

İstanbul'a yeni havaalanı yapmaktansa olanları iyileştirmek daha kolay. Sabiha Gökçen'in yolcu kapasitesi 10 milyona çıkabilir; ek pist de mümkün. Yeşilköy'de 'köprü pist' yapmak ne zor ne de pahalı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - 'İstanbul'a üçüncü bir havalimanı şart' tartışması devam ederken iddiaların aksine Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı'nın yolcu kapasitelerinin artırılabileceği belirtildi.
2000 yılında hizmete alınan Sabiha Gökçen Havaalanı, şu an sadece 3 milyon dış hatlar, 500 bin iç hatlar olmak üzere 3.5 milyon yolcu kapasitesine sahip ama, henüz proje aşamasındayken, ilerleyen dönemde İstanbul'un artan hava trafiğini karşılayabilecek kapasite artırımı da planlanmış. Buna göre, Atatürk Havalimanı'nda olduğu gibi mevcut dış hatlar terminali iç hatlara çevrilecek ve hemen yanında yeni dış hatlar terminali yapılacak. Bir yılda tamamlanacak bu projeyle, iç hatların kapasitesi 3.5 milyon, dış hatların kapasitesi ise 6.5 milyon olmak üzere, havalimanının kapasitesi bir yıllık çalışmayla 10 milyona çıkarılabilecek.
Şu anda biri yedek iki pisti olan Sabiha Gökçen'de, mevcut pistin yıllık 10 milyon yolcu kapasitesi var, ancak terminal binası yetersiz olduğu için kapasite 3.5 milyonla sınırlı. Şu anda terminal alanı sadece 20 bin metrekare olan Sabiha Gökçen'in 650 hektarlık çok geniş bir alanda büyüme imkânı bulunuyor. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Devlet Hava Limanları (DHL) ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) uzmanlarının da kısa bir süre önce Sabiha Gökçen'de kapasite artırımına yönelik inceleme yaptığı, iki havalimanı arasında metro ağıyla kapasitenin çok daha verimli kullanılacağının belirtildiği öğrenildi.
'Köprü pist yapılabilir'
Halen 600 bin yolcu kapasitesi bulunan Çorlu Havalimanı'da da, ihtiyaç halinde 1 milyona çıkarılabilecek şekilde altyapı bulunduğu belirtildi. 'Kapasitesi doldu, pist yapılamaz' denilen Atatürk Havalimanı'nda uzmanlara göre, 'köprü pist' sistemiyle atıl haldeki pistler kullanılabilir hale getirilebilir. Atatürk Havalimanı'na yapılacak köprülü yeni pist, yeni bir havalimanından çok daha ucuza mal olur.
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Başkanı Şahabettin Bolukçu, "Yeşilköy'deki yol üzerinden bir köprü pist yapılarak Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi daha da artırılabilir. Terminal yapmak ile havalimanı yapmak arasında çok büyük maliyet farkı var." diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7488467488460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.