Havada ağustos sürprizi

Marmara Bölgesi'ni önceki günden itibaren etkisi altına alan ve İstanbul'u perişan eden sağanak, Ankara'yı da vurdu. Meteoroloji, yağışların üç gün daha süreceği uyarısını yaptı.

ANKARA/İSTANBUL - Türkiye'yi 'ağustos tufanı'
çarptı. Şiddetli yağışlar devam ederken Yalova ve Ardahan'da yıldırım çarpması sonucu iki kişi yaşamını yitirdi.
İstanbul'un bazı semtleri bardaktan boşanırcasına yağan yağmurla göle dönerken, aynı saatlerde bazı semtleri günlük güneşlikti. Ankara da selden nasibini aldı.
Yıldırım iki can aldı
Yalova'nın Altınova ilçesinde balık avlamak için sandalla denize açılan 45 yaşındaki Necati İlbaylı ile Ardahan'da yağmur nedeniyle ağaç altına sığınan 34 yaşındaki Gülser Deniz yıldırım çarpması sonucu yaşamını yitirdi.
İstanbul şakır şakır
İstanbul'u etkisi altına alan yağışlı hava dün de etkisini sürdürdü. Caddeler suya gömülürken trafik aksadı. İstanbul aynı saatlerde farklı mevsimleri yaşadı. Topkapı, Esenler, Mahmutbey ve Bakırköy şiddetli sağanak altında kalırken aynı saatlerde Eminönü, Taksim ve Beşiktaş civarında açık bir hava hâkimdi. Kentte su baskınına uğrayan 739 ev ve işyerindeki suların tahliyesi ancak dün tamamlanabildi.
Ankara'da su baskınları
Başkentte dün saat 16.00 sıralarında başlayan yağış özellikle Çankaya, Altındağ ve Mamak ilçelerinde etkili oldu. Zaman zaman dolu şeklinde görülen sağanak, metrekareye 11 kilogram yağış bıraktı. Sağanak nedeniyle, bazı ev ve işyerlerini su bastı. Tandoğan köprü altı geçişinde, mahsur kalan iki araç, suyun giderek yükselmesi nedeniyle gözden kayboldu. Araçlar dalgıçların yardımıyla çıkarıldı.
Meteoroloji yetkililerine göre, yağışlar önümüzdeki üç gün devam edecek. Bugün, Marmara'nın doğusu ile Karadeniz'de etkili yağış bekleniyor. Perşembe günü, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta-Doğu Karadeniz ile İç Ege'de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış var. Cuma günü ise Marmara'nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Karadeniz'de sağanak yağışlar bekleniyor. Meteoroloji uzmanları, önümüzdeki üç gün Marmara'nın doğusu ile Karadeniz Bölgesi'nde beklenen yağışlara karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları uyarısında bulundu.
***
Yağış rekoru kırıldı
Meteoroloji uzmanları, son iki gün içerisinde
metrekareye düşen yağış miktarının Yalova'da 174, İstanbul- Kumköy'de 101.7, Kocaeli'nde 75.6, İstanbul Sarıyer'de 63, İstanbul-Kartal'da 59, İstanbul-Göztepe'de 20 kilogram
olduğunu bildirdi. Uzun yıllar ağustos ayı ortalamasına göre Marmara'nın doğusunda metrekareye düşen yağış miktarı, 25 kilogram.
Uzun yıllar ortalaması metrekareye 1 kilogram yağış olan Adana'ya ise son iki günde 21.5 kilogram yağış düştü.
(Radikal, aa)