Havada panik!

THY'nin saat 10.30'da İstanbul Kahire seferini yapan uçağı havada sol motor kapağı düştüğü için Atatürk Havalimanı'na mecburi iniş yaptı

 

İSTANBUL - Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul - Kahire seferini yapan Airbus A320 tipi ‘Muş’ adlı uçağı pistten kalkışı sırasında sol motor kapağını düşürünce geri dönmek zorunda kaldı.
THY'nin İstanbul-Kahire seferini yapan uçağı saat 10.30’da, 103 yolcusuyla Atatürk Havalimanının 18-36 sol pistinden havalanacağı sırada sol motorunda, uçak indiğinde frenleme sağlayan ve 'reverse' olarak adlandırılan kapağı düşürdü.
Airbus A320 tipi uçak kalkışına devam etti ve pilot uçuş kulesine motor kapağının düştüğünü bildirdi. Kahire’ye gitmek üzere havalanan uçak, kalktıktan bir saat 15 dakika sonra yakıtını havada harcadıktan sonra saat 11.45’de Atatürk Havalimanına zorunlu iniş yaptı. Bunun üzerine kule 18 Sol olarak tanımlanan yeni pisti derhal iniş kalkışa kapattı. 20dakika boyunca kapalı kalan pistte DHMİ yetkilileri araştırma yaptı. Parçaya pist üzerinde rastlandı. Gerekli temizlik yapılana kadar pist hava trafiğine kapandı. Kontroller tamamlandıktan sonra pist uçak trafiğine açıldı.
THY yetkilileri olayla ilgili olarak soruşturmanın başladığını ve Kahire yolcularının da başka bir uçakla Mısır'a gönderildiğini açıkladılar.
Bu arada THY'nin dünkü İstanbul-New York seferini yapan Boeing 777-300ER tipi uçağı, bir yolcunun kalp krizi geçirmesi nedeniyle, Hamburg'a mecburi iniş yaptı. Yolcu uçaktan indirilerek havalimanında tıbbi müdahale yapıldı. Uçağın gecikmeli New York'a gitmesi nedeniyle, arkasından yapılan New York İstanbul seferi de 5 saat gecikmeyle gerçekleştirildi.(dha)