Havada, suda trafiğe çözüm

Trafik sıkışıklığından illallah diyen İstanbullular, 2008 yılında hava ve deniz taksisiyle oh çekecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi deniz taksileri için ihale sürecini başlattı.

İSTANBUL - Trafik sıkışıklığından illallah diyen İstanbullular, 2008 yılında hava ve deniz taksisiyle oh çekecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi deniz taksileri için ihale sürecini başlattı. 'Hava taksi' atağına kalktıklarını söyleyen İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi iddialı: "Hava taksilerde proje ilerlerse fiyatlar makul olacak. İşadamı da binecek memur da!"
Otomobil kullananların İstanbul içindeki ulaşımlarını hızlandırmak için hayata geçirilen 'Deniz Taksi Projesi' dün ihaleye çıktı. 27 iskelede hizmet verecek olan 10 yolcu kapasiteli deniz taksileri, açılışı 16 YTL ile yapacak. Her deniz mili için (1852 metre) 10 YTL yazacak. İstanbullular günün 24 saati bulundukları yere en yakın iskeleye deniz taksisi isteyebilecek. Gece tarifesi ise 5'şer YTL zamlı olacak (Açılış 20 YTL, deniz mili başına 15 YTL). Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş deniz taksilerinin sekiz ay sonra hizmete başlayacağını söyledi.
Dört yeni pist daha
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'nin, İstanbul trafiğine havadan da çözüm getirebilmek için geliştirdiği 'hava taksi' projesi kapsamında bahar aylarında Yenikapı'da dört helikopter pisti yapılacak. İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, her ilçede pistlerin bulunacağını belirterek, şöyle dedi:
"68 olan helikopter pisti sayısını 100'e çıkaracağız. Talebe göre üç olan helikopter sayımızı yükselteceğiz ya da mevcut hava taksi şirketlerinin elinde bulunan 29 aracı bir ortaklıkla bünyemize katacağız. Hava takside fiyatlar makul olacak, proje ilerlerse her kesimden insan bu aracı kullanabilecek. İşadamı da binecek, memur da. Şimdi hava-taksi şirketlerinin uyguladığı şekilde Anadolu ve Avrupa yakası arasında ya da aynı yakadaki iki farklı ilçe arasında ister tek kişilik isterse toplu seferler gerçekleştirilecek. Pistlerin tüm hizmetlerini İSPARK sağlayacak. Belediyeye ait pistlere iniş-kalkış yapabilmek için diğer firmalara talepleri doğrultusunda izin verilecek."